Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, pranon se nuk shqetësohet nga sasia e titujve të ngritur në karrierën e tij – përndryshe ai do të kishte ndjekur këtë rrugë te Bayern Munichu.

Reds të gjermanit kanë mundësinë të fitojnë trofeun e dytë të këtij sezonit, kur ata do të përballen me Chelsean në finalen e FA Cup.

Do të ishte trofeu i 11-të që gjermani ka mbledhur gjatë qëndrimit të tij në Borussia Dortmund dhe Liverpool, duke përfshirë Kupën Carabao që Reds e siguruan në fillim të këtij sezoni.

Klopp për transferimin e 'bishës' Haaland te Man City: Fatkeqësisht, një nënshkrim vërtet i mirë Klopp për transferimin e 'bishës' Haaland te Man City: Fatkeqësisht, një nënshkrim vërtet i mirë

Kur u pyet për sasinë e tij relativisht modeste të trofeve, Klopp u përgjigj: “Në cilin klub duhet të shkoj për të pasur një situatë të ndryshme? Me trego”.

“E vetmja gjë që mund të bëja është të pyes Pep (Guardiolën) nëse është i mërzitur nga të gjitha ato fitore dhe unë marr përsipër (Manchester) Cityn. A është kjo ideja? Kjo nuk do të funksiononte, nuk dua ta bëj”.

“Mund të kisha shkuar disa herë në Bayern, mund të kisha fituar më shumë tituj në jetën time, me siguri do të thoja – të paktën një shans i mirë. Nuk e bëra. Unë kisha një kontratë këtu dhe nuk e bëra kurrë. Kjo është plotësisht mirë”.

Klopp assesi të pajtohet me lojën e Atletico Madridit të Simeones Klopp assesi të pajtohet me lojën e Atletico Madridit të Simeones

“Bota nuk është plot me fitues, bota është plot me provues. Dhe përpiqem dhe ndonjëherë fitoj me disa njerëz të tjerë së bashku. Unë jam i kënaqur me këtë. Nuk jam gjithmonë pozitiv, më jep një sekondë dhe do të gjej një arsye për optimizëm, ndoshta është e vërtetë, por kaq”, shtoi ai.

Fitorja në finalen e FA Cup do ta çonte Liverpoolin në gjysmë të rrugës drejt objektivit të tyre të katërfishtë, megjithëse dy ndeshjet e fundit premtojnë të jenë edhe më sfiduese.

Jo vetëm që Reds duhet të shpresojnë që City të humbasë pikë në të dyja ndeshjet e mbetura në Ligën Premier ndërsa fiton ndeshjet e veta – ose përndryshe të kapërcejë një deficit prej shtatë goditjesh në diferencë golash – ata gjithashtu duhet të mundin Real Madridin në finalen e Ligës së Kampionëve më 28 maj.

Klopp përgjigjet ndaj pohimeve të Guardiolas se i gjithë vendi e mbështet Liverpoolin Klopp përgjigjet ndaj pohimeve të Guardiolas se i gjithë vendi e mbështet Liverpoolin

“Ky klub kaloi nëpër periudha tepër të vështira dhe gjithmonë u kundërpërgjigj dhe nëse njerëzit nuk mund ta vlerësojnë kohën në të cilën jemi apo ekipin që ata kanë, unë do të ndjeja vërtet për ta sepse është fantastike ajo që bëjnë djemtë”.

“Nëse e shihni ndeshjen e Aston Villas, situatën në të cilën ndodhemi, mund të shkruani libra për qëndrueshmërinë e këtyre djemve. 1-0 duke humbur, gjithçka duket si ‘Ah, këtë herë’. Por jo. Jemi tre pikë larg dhe shtatë gola. Ne do te përpiqemi. Ne nuk mund të bëjmë më shumë dhe unë mund ta shijoj këtë – nëse njerëzit nuk munden, unë nuk mund ta ndryshoj këtë”, ka potencuar më tej Klopp. /Telegrafi/