Ukraina ka kërkuar që Turqia të ndalojë anijen e ngarkesave me flamur rus Zhibek Zholy, e cila po transportonte një ngarkesë me drithë ukrainase nga porti Berdyansk i pushtuar nga Rusia.

Një zyrtar i ministrisë së jashtme të Ukrainës, duke cituar informacion nga administrata detare e vendit, tha se Zhibek Zholy 7,146 dwt kishte ngarkuar ngarkesën e parë prej rreth 4,500 tonë grurë nga Berdyansk, e cila i përkiste Ukrainës.

Në një letër të datës 30 qershor drejtuar Ministrisë Turke të Drejtësisë, Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës thekson në mënyrë specifike se Zhibek Zholy ishte përfshirë në “eksportin e paligjshëm të grurit ukrainas” nga Berdyansk dhe se ai u nis për në Karas, Turqi, me 7000 tonë, raporton swissinfo.

Reklama

Zyra e Kryeprokurorit të Ukrainës i kërkoi Turqisë që të kryejë një inspektim të kësaj anijeje detare, të sekuestrojë mostrat e grurit për ekzaminim mjekoligjor, të kërkojë informacion për vendndodhjen e kësaj drithi, thuhet në letër, duke shtuar se Ukraina është e gatshme të kryejë një hetim të përbashkët. me autoritetet turke.

Reklama

Një zyrtar rus në zonat e pushtuara nga Rusia të rajonit të Zaporizhzhia të Ukrainës tha të enjten se pas një bllokimi prej muajsh, anija e parë e mallrave u largua nga porti i Berdyansk pa telefonuar Zhibek Zholy.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territoret e pushtuara nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit. Kremlini ka mohuar më parë se Rusia ka vjedhur ndonjë drith ukrainas. /Telegrafi/

Reklama