LAJMI I FUNDIT:

UEFA publikon golashënuesit më të mëdhenj të vitit kalendarik 2017: Ronaldo i pari, i dyti Halimaj nga Kosova (Foto)

UEFA publikon golashënuesit më të mëdhenj të vitit kalendarik 2017: Ronaldo i pari, i dyti Halimaj nga Kosova (Foto)

UEFA ka publikuar një artikull për golashënuesit më të mëdhenj në të gjitha garat e organizuara nga ta, ku gjendet edhe lojtari nga Kosova, Halim Selmanaj, i cili gjendet në vend të dytë, pas Cristiano Ronaldos në vend të parë. 

Pas fitimit të Topit të Artë, Ronaldo është nderuar edhe me një arritje të madhe, atë të shënuesit më të madh në vitin kalendarik në garat e organizuara nga UEFA.


Në vitin kalendarik në përfundim e sipër, Ronaldo arriti 19 gola në Ligën e Kampionëve për Real Madridin dhe tetë tjera në Kualifikimet për Kupën e Botës për Portugalinë.

Cristiano Ronaldo fiton Topin e Artë 2017 (Foto)
Lexo po ashtu Cristiano Ronaldo fiton Topin e Artë 2017 (Foto)

Befasia e madhe ka të bëjë me vendin e dytë i cili është rezervuar nga futbollisti nga Kosova, Halim Selmanaj, i cili luan futsall me skuadrën e Liburnit.

Selmanaj duke iu gëzuar një golit me Liburnin

Selmanaj gjendet në pozitën e dytë me 21 gola të shënuara, ku nga to 12 vijnë nga garat evropiane të futsallit me ekipet dhe nëntë tjera me kombëtaren e Shqipërisë.

Selmanaj me fanellën e Kombëtares së Shqipërisë

“Më i afërti me Ronaldon ishte Halim Selmanaj i futsallit. 25-vjeçari arriti të shënoj 12 herë në garën UEFA Futsal për Liburnin, ndërsa për Shqipërinë ai shënoi nëntë herë në kualifikueset e UEFA Futsal EURO 2018”, thuhet në njoftimin e UEFA-s.

Ndryshe, Selmanaj llogaritet njëri nga talentet më të mëdhenj shqiptar në vitet e fundit, teksa në ligën e Kosovës në futsall ka respekt të madh për të. /Telegrafi/

Lista e golashënuesve të UEFA-s:

Në trend Sport

Më shumë
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Serie A
Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Premier League
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
“Do të doja ta shihja te Barcelona” – Suarez ia thotë në sy dëshirën e tij sulmuesit të ri të Real Madridit

“Do të doja ta shihja te Barcelona” – Suarez ia thotë në sy dëshirën e tij sulmuesit të ri të Real Madridit

La Liga
Bayerni i kërkon Realit ta përfshijë një yll të tyre në ofertën për Davies

Bayerni i kërkon Realit ta përfshijë një yll të tyre në ofertën për Davies

Bundesliga
Kalo në kategori