LAJMI I FUNDIT:

Turmat në Moskë bërtisnin ‘Putini është një vrasës’ ndërsa u mblodhën për funeralin e Alexei Navalny

Turmat në Moskë bërtisnin ‘Putini është një vrasës’ ndërsa u mblodhën për funeralin e Alexei Navalny

Turmat në Moskë bërtisnin ‘Putini është një vrasës’ ndërsa u mblodhën për funeralin e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Mbështetësit e Navalny besojnë fuqimisht se presidenti është përgjegjës për vdekjen e 47-vjeçarit në një burg muajin e kaluar.

Dhe sot arkivoli i tij udhëtoi me një makinë funeralesh për në një kishë në lagjen Maryino, ku ai ka jetuar më parë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Arkivoli i tij u mbajt brenda ndërsa njerëzit duartrokitnin dhe thërrisnin ‘Navalny! Navalny!”, ndërsa një numër i madh i policisë së trazirave vëzhgonin situatën.

Vladimir Putin nuk e duron poshtërimin - urdhëron arrestimin e pjesëmarrësve në varrimin e Navalnyt
Lexo po ashtu Vladimir Putin nuk e duron poshtërimin - urdhëron arrestimin e pjesëmarrësve në varrimin e Navalnyt

Ndërsa trupi i Navalny u nis në udhëtimin e tij të fundit për në funeralin e tij, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov tha: “Kremlini nuk ka asgjë për t’u thënë të afërmve të Navalny në ditën e funeralit të tij”.

E bashkëpunëtori i Navalny, Leonid Volkov theksoi se Putin një ditë do të përgjigjet në gjykatë për vdekjen e politikanit.

Një pjesëmarrës tha: “Mendoj se ky është një funeral për Rusinë që mund të ketë qenë”.

Pas shërbimit, i cili u transmetua drejtpërdrejt në Youtube, Navalny u dërgua për t’u varrosur në varrezat e Borisovskoye, ku policia u shfaq gjithashtu.

Navalny vdiq në një burg të Arktikut në Kharp, në rajonin Yamalo-Nenets më 16 shkurt. Shkaku i vdekjes së tij ende nuk është shpjeguar nga autoritetet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Evropa
Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Evropa
Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Evropa
Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Botë
Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia
Kalo në kategori