Thomas Tuchel përshëndeti Chelsean për një ‘performancë të mahnitshme’ për të mposhtur Juventusin 4-0 në Ligën e Kampionëve.

Biankonerët e kishin rezervuar tashmë vendin e tyre në raundin e 16-të, por kjo ishte një ndeshje kokë më kokë për kryesimin e grupit, i cili në teori duhet të sigurojë një barazim më të lehtë në nokaut.

Ndryshe nga humbja 1-0 në Torino, Chelsea dominoi nga fillimi në fund dhe bëri trazira me golat e Trevor Chalobah, Reece James, Callum Hudson-Odoi dhe Timo Werner.

Allegri thotë se Juventusi ishte i kufizuar ndaj Chelseat Allegri thotë se Juventusi ishte i kufizuar ndaj Chelseat

“Ne donim të qëndronim të durueshëm, por në të njëjtën kohë të mos binim në gjumë. Ne donim të rrisnim ritmin dhe intensitetin. Është shumë e vështirë të krijosh dhe të shënosh, por ne krijuam kaq shumë. Një paraqitje fantastike dhe një rezultat fantastik”, deklaroi Tuchel për BT Sport.

Trajneri që fitoi Ligën e Kampionëve në edicionin e kaluar u pyet se çfarë kishte ndryshuar kaq shumë nga vetëm disa javë më parë?

Chelsea në stilin e kampionit, mposht bindshëm Juventusin Chelsea në stilin e kampionit, mposht bindshëm Juventusin

“Ne ishim më të mprehtë se në Torino, morëm më shumë rreziqe, diçka që na mungonte në Torino. Me kontroll ju nuk mund t’i lëndoni ata – ju duhet të depërtoni me vrapime të shpejta me dhe pa top. Ne ishim shumë të mirë dhe shënuam gola të bukur”.

“Ndihem shumë i vetëdijshëm se ne bëjmë punën e padukshme dhe kur duhet të mbrohemi, ne vërtet mbrohemi dhe gërmojmë thellë për të dalë përpara”, shtoi më tej Tuchel. /Telegrafi/