Massimiliano Allegri këmbëngul se Juventusi bëri mirë në pjesën e parë në humbjen e tyre 4-0 kundër Chelseat, kështu që duhet të fokusohet në gjërat pozitive pas arritjes në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve.

Biankonerët ishin tashmë të kualifikuar për në raundin e 16-të dhe kjo ishte një ballë për ballë për vendin e parë, por pasi fituan 1-0 në Torino përmes një goli nga Federico Chiesa, ata thjesht u demoluan në Stamford Bridge.

Kampioni në fuqi i Ligës së Kampionëve shkaktoi trazira me golat e Trevor Chalobah, Reece James, Callum Hudson-Odoi dhe Timo Werner.

Chelsea në stilin e kampionit, mposht bindshëm Juventusin Chelsea në stilin e kampionit, mposht bindshëm Juventusin

Vetëm Alvaro Morata kërcënoi realisht, por gjuajtja e tij u mohua nga një largim i Thiago Silvas në vijën e portës kur rezultati ishte 1-0.

Ky ishte një poshtërim për Juventusin, i cili nuk kishte humbur me katër gola të pastër në të gjitha garat që nga humbja 4-0 në Serie A nga Roma në shkurt të vitit 2004 dhe pësoi humbjen e tyre më të keqe ndonjëherë në Ligën e Kampionëve.

“Mendoj se pjesa e parë ishte e mirë. Pas pushimit, ata vazhduan presionin e tyre, ndërsa ne ishim shumë të dobët në golin e dytë dhe të tretë”, deklaroi Allegri për Sky Sport Italia.

“Kemi lejuar disa hapësira të tepërta, ku ata janë të fortë fizikisht. Kishim disa situata ku mund të kishim bërë më mirë. Është zhgënjyese të pranosh katër gola, por objektivi u arrit dhe tani duhet të mendojmë për ndeshjen e së shtunës me Atalantën”.

Notat e lojtarëve, Chelsea 4-0 Juventus: James më i mirë, Sandro më i dobëti Notat e lojtarëve, Chelsea 4-0 Juventus: James më i mirë, Sandro më i dobëti

“Kishte momente kur ne e jepnim topin shumë lehtë duke u përpjekur të bënim pasime vertikale shumë shpejt në vend që ta mbanim topin. Ne e bëjmë këtë shpesh dhe duhet të punojmë për këtë, sepse nuk mund ta bëni atë kundër kampionëve në fuqi të Evropës”.

“Skuadra nuk ishte aspak e dobët në pjesën e parë. Pas pushimit humbëm besimin pas gabimeve për golin e dytë dhe të tretë”, ka shtuar më tej Allegri. /Telegrafi/