LAJMI I FUNDIT:

Trembëdhjetë fakte për Jennifer Aniston që nuk i dinë as fansat e saj

Trembëdhjetë fakte për Jennifer Aniston që nuk i dinë as fansat e saj
Jennifer Aniston (Foto: Gregg DeGuire/Getty Images for Turner/Guliver)

Edhe jeta e yjeve më të mëdha botërore nuk ka jenë e lehtë, ndërsa tregimi për Jennifer Aniston është dëshmi se përpjekjet dhe besimi në vetvete, në fund shpaguhen. Prej se u shfaq në rolin e Rachel Green në serialin “Friends” në vitin 1994, ajo u bë emër i njohur.

Reklama

Ajo ka shumë fansa, mirëpo edhe ata nuk dinë shumëçka për të. Duke nisur nga punët që i ka bërë para se të bëhej e famshme e deri te muaji i përbashkët i mjaltit me miq – jua sjellim disa fakte për aktoren 51 vjeçare:

Prindërit e saj ishin aktorë, por nuk e mbështetën kur e zgjodhi këtë profesion

Jennifer Aniston dhe babai i saj, John Aniston (Foto: Frazer Harrison/Getty Images/Guliver)

Babai John Aniston dhe nëna Nancy Dow ishin aktorë të njohur, mirëpo nuk e mbështetën vendimin e vajzës së tyre për t’u marrë me aktrim.

Jennifer Aniston flet rreth raporteve të prishura me të ëmën
Lexo po ashtu Jennifer Aniston flet rreth raporteve të prishura me të ëmën

Babai i saj i kishte thënë të merrej me çfarëdo pos industrisë së filmit, ndërsa e kishte këshilluar që të bëhej avokate. Për më shumë, prindërit ia kishin kufizuar shumë kohën para televizorit.

Ka bërë punë të ndryshme para aktrimit

(Foto: Warner Bros. NBC/Getty Images/Guliver)

Pasi kishte luajtur disa role të vogla në teatrin e shkollës së mesme, Aniston vazhdonte të shkonte në audicione në New York dhe në Los Angeles, ndërkohë që bënte punë të ndryshme.

Puna më e vështirë që ka bërë, sipas saj, ishte korriere me biçikletë në New York në moshën 19 vjeçare. Madje nuk kishin munguar edhe aksidentet në komunikacion gjatë asaj periudhe.

Më pas kishte shpërndarë akullore dhe kishte punuar si kameriere. Pasi u zhvendos në Hollywood, filloi të punonte si operatore në telemarketing, ndërsa më pas filloi të fitonte role filmike.

Në shkollë të mesme dukej si gotike

Jennifer Aniston (Foto: Newsmakers/Getty Images/Guliver)

Ajo aktualisht është një prej yjeve kryesore në Hollywood, por në shkollë të mesme gjërat ishin ndryshe.

Jennifer ka thënë se “shkolla e mesme ishte tragjike” dhe se asokohe kishte bërë eksperimente të ndryshme me dukjen e saj. Asaj nuk i interesonte të dukej bukur, por të ishte një lloj rebeleje me pamje gotike.

Ka luajtur në katër seriale para “Friends”

Matt Le Blanc dhe Jennifer Aniston në seriali “Friends” (Foto: Getty Images/Guliver)

Para rolit të Rachel Green që e bëri të famshme, Jennifer ka qenë pjesë e katër serilave të shkurtra komike. Si 21 vjeçare ka luajtur në serialin “Molloy” (së bashku me Mayim Bialik, aktoren e njohur nga komedia televizive, “The Big Bang Theory”).

Në vitin 1990 luajti në serialin “Ferris Bueller”, kurse më pas në skeç komeditë, “The Edge” (1992) dhe “Muddling Through” (1994).

Refuzoi të luante në “Saturday Night Live”, në mënyrë që të ishte në “Friends”

Jennifer Aniston dhe Adam Sandler (Foto: Jemal Countess/Getty Images/Guliver)

Anën e saj komike, Aniston e kishte treguar shumë herët dhe ishte pranë që të luante në serialin e popullarizuar me skeçe komike, “Saturday Night Live”.

Ylli i njohur i kësaj serie, Adam Sandler, ka treguar gjatë një bashkëbisedimi me Oprah Winfrey se Jennifer e kishte refuzuar rolin për të qenë pjesë e “Friends” dhe nuk ka gabuar.

Në garë për rolin e Rachel ishte edhe dikush tjetër

Courteney Cox dhe Jennifer Aniston në “Friends” (Foto: NBC/Guliver/Getty Images)

Sot është vështirë të imagjinohet dikush tjetër në rolin e Rachel Green, mirëpo Aniston ka treguar se për pak sa nuk e kishte ndërruar rolin me Courteney Cox.

Aktorja ka thënë se producentët donin që Cox ta luante Rachelin, mirëpo ajo e kishte dashur rolin e Monicas. Edhe Jennifer e donte rolin e Rachel, prandaj producentët vendosën sipas kërkesës së aktoreve dhe gjithçka shkoi për mrekulli.

E urrente stilin e saj të flokëve

Aktorët e serialit “Friends” (Foto: Getty Images/Guliver)

Gjatë të nëntëdhjetave, femrat në gjithë botën e kopjonin “stilin e flokëve të Rachelit”, të cilin ajo e kishte gjatë episodeve të para të serialit.

Edhe pse për shumëkënd, flokët e saj ishin frymëzim, vet aktorja e urrente modelin e popullarizuar të saj. Më vonë, Aniston e kishte kritikuar stilistin Chris McMillan duke thënë se ai stil flokësh kishte qenë më i keqi që ka pasur.

Turpërohet nga rolet e para

Ajo sot është mbretëreshë e komedive romantike dhe ka rezultuar e suksesshme në zhanre tjera, duke e përfshirë edhe dramën. Megjithatë, roli i saj i parë filmik ka qenë në horrorin “Leprechaun”, për të cilin thotë se ndihet e turpëruar.

Ka marrë pjesë në disa videoklipe muzikore

Jennifer Anistonin mund ta shihni në tri videoklipe të ndryshme muzikore. Në klipin e këngës “Walls (Circus)” nga Tom Petty dhe “Heartbreakers” (1996). Pastaj “I Want To Be In Love” nga Melissa Etheridge (2001) dhe natyrisht në “I’ll Be There For You” të grupit “Rembrandts” që në fakt është realizuar për serialin “Friends”.

Vuan nga disleksia

(Foto: Getty Images/Guliver)

Aktorja ka pranuar se gjithmonë ka zhvilluar një luftë me edukimin dhe mësimin, derisa në të njëzetat është diagnostikuar me disleksi (çrregullim i të lexuarit dhe të kuptuarit e asaj që lexon).

Për ta kompensuar problemin e saj, ajo ishte përpjekur që t’i bënte njerëzit të qeshnin kur ishte në shkollë.

Përvoja traumatike nga fëmijëria e ka bërë që të ketë frikë nga uji

Aniston ka treguar se e kishte pasur shumë të vështirë që t’i xhironte skenat e filmit “Cake” (2015), sepse ka frikë shumë të madhe të qëndrojë nën ujë.

Si fëmijë, kishte rënë në pishinë në përpjekje për ta mbajtur triçikletën e saj, ndërsa e ka shpëtuar vëllai. Që atëherë ka frikë nga uji.

Muaji i mjaltit me Justin Theroux ishte në fakt udhëtim grupor me miqtë e ngushtë

Jennifer Aniston dhe ish-burri i saj, Justin Theroux (Foto: Kevin Winter/Getty Images for DGA/Guliver)

Në vend që të niseshin në një muaji mjalti tradicional pas martesës në vitin 2015, Jennifer dhe burri i atëhershëm, Justin Theroux, e festuan martesën duke i marrë me vete edhe miqtë e tyre të ngushtë.

Chelsea Handler, Jason Bateman dhe Courteney Cox i kishin shoqëruar në pushimoren Four Seasons në Bora Bora.

Ka folur haptas për rëndësinë e terapisë në jetën e saj

Jennifer Aniston dhe Brad Pitt (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Gjatë promovimit të filmit “Dumplin” (2018), Aniston ka thënë se raportet jo të mira me nënën e saj i kishin ndihmuar për rolin në këtë film. Në të njëjtën kohë, ajo ka pranuar se me vite të tëra kishte shkuar në psikoterapi për t’i tejkaluar problemet mendore.

Edhe pas ndarjes me Brad Pitt kishte vazhduar të shkonte te psikologia, e cila kishte ndërruar jetë papritur pikërisht në periudhën e vështirë jetësore të aktores. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

Magazina
Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Magazina
Taynës ia hedhin reçipetat në skenë gjatë një koncerti në Gjermani

Taynës ia hedhin reçipetat në skenë gjatë një koncerti në Gjermani

Magazina
Kristi Aliaj komenton marrëdhënien e Luizit dhe Kiarës: Pasioni i çiftit po zbehet, e kam vënë re

Kristi Aliaj komenton marrëdhënien e Luizit dhe Kiarës: Pasioni i çiftit po zbehet, e kam vënë re

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Kalo në kategori