LAJMI I FUNDIT:

Tre klube të Serie A në listën e 10 fituesve më të lartë për afatin kalimtar të janarit

Tre klube të Serie A në listën e 10 fituesve më të lartë për afatin kalimtar të janarit

Klubet e Serie A nuk shpenzuan shumë në afatin kalimtar të janarit, por tri skuadra italiane u renditën në top pesëshen e listës së ekipeve fituese më të mëdha nga shitjet e lojtarëve.

Gjërat ishin mjaft modeste në tregun e transferimeve të janarit në Serie A, me shpenzimet totale pak më pak se 109 milionë euro dhe mbi 126 milionë euro të gjeneruara nga shitjet.


67 lojtarë iu bashkuan klubeve të ligës elitare muajin e kaluar, ndërsa 123 u larguan për në skuadra të ndryshme në të gjithë Italinë dhe Evropën.

Disa marrëveshje interesante ndodhën gjatë muajit të fundit, si blerja e Cyril Ngonge nga Napoli, blerja e Tommaso Baldanzi nga Roma dhe nënshkrimi i Santiago Castros nga Bologna, por gjërat ishin mjaft të qeta në frontin e ardhjeve.

Gjithçka çfarë ndodhi në afatin kalimtar të janarit
Lexo po ashtu Gjithçka çfarë ndodhi në afatin kalimtar të janarit

Gianluca Di Marzio detajon se si Hellas Verona ishte fituesi më i lartë në afatin kalimtar të janarit, duke fituar mbi 44.7 milionë euro me gjashtë shitje, më fitimprurësja prej të cilave ishte kalimi i Ngonge me 18 milionë euro te Napoli.

Pas Giallobluve janë Gent me 29 milionë euro shitje dhe Benfica me 26 milionë euro.

Pesëshen e parë e mbyllin dy skuadra të tjera të Serie A, Genoa me 25 milionë euro dhe Napoli me 24 milionë euro, të cilat janë falë shitjeve të Radu Dragusin te Tottenham Hotspur dhe Eljif Elmas te RB Leipzig.

Top 10 fituesit më të mëdhenj në Evropë në afatin kalimtar të janarit

1.Hellas Verona : 44.7 milionë euro

2.Gent: 29 milionë euro

3.Benfica: 26 milionë euro

4.Genoa : 25 milionë euro

5.Napoli : 24 milionë euro

6.Marseille: 23 milionë euro

7.Blackburn: 21.1 milionë euro

8.Real Betis: 17 milionë euro

9.Nottingham Forest: 16.7 milionë euro

10.Nantes: 16.3 milionë euro

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

Serie A
Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Liga e Kampionëve
“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

Premier League
Fituesi i Kupës së Botës me Francën kritikon paraqitjen e Mbappes kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve

Fituesi i Kupës së Botës me Francën kritikon paraqitjen e Mbappes kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
“Është i dyti më i paguar te Lazio, vetëm t’i sjellë paratë dhe të largohet” – Lotito tregohet i ashpër me Luis Alberton

“Është i dyti më i paguar te Lazio, vetëm t’i sjellë paratë dhe të largohet” – Lotito tregohet i ashpër me Luis Alberton

Serie A
Më shumë se një milion njerëz në rrugë pasi Athletic Bilbao fitoi trofe, në mesin e tyre edhe yll i Barcelonës

Më shumë se një milion njerëz në rrugë pasi Athletic Bilbao fitoi trofe, në mesin e tyre edhe yll i Barcelonës

La Liga
Kalo në kategori