Gjatë gjithë sezonit para-sezonal, Carlo Ancelotti nuk kishte veçse lëvdata për treshen e tij në mesfushë, Casemiro, Toni Kroos dhe Luka Modric.

Reklama

Sigurisht që ishte e merituar, me italianin të ndërgjegjshëm se do të ishte e vështirë të ndiqnin triumfet e sezonit të kaluar në La Liga dhe Ligën e Kampioënve.

Ai ishte i pari që mbrojti treshen dhe i mbajti në formacionin fillestar kur gjërat shkonin keq, dhe kjo çoi në sukses. Megjithatë, largimi i Casemiros ka përshpejtuar procesin e planifikuar të tranzicionit të Real Madridit në mes të fushës, megjithëse italiani nuk është kapur në befasi nga zhvillimi.

Luka Modric është Michael Jordani i Real Madridit Luka Modric është Michael Jordani i Real Madridit
Reklama

Ancelotti u takua me Casemiron, Kroos dhe Modric disa javë më parë dhe shpjegoi planet e tij për sezonin e ri, i cili përfshinte përdorimin e treshes më pak se vitet e mëparshme. Ai ishte i qartë duke u thënë atyre se do të vazhdonin të ishin treshja e preferuar, por konkurrenca ishte rritur dhe lojtarët më të rinj do të merrnin gjithashtu minutazh për të luajtur.

Reklama

Federico Valverde, Eduardo Camavinga, Aurelien Tchouameni dhe Dani Ceballos, secili me një rol të ndryshëm, kishin rritur konkurrencën për kohën e lojës. Ancelotti ishte i vetëdijshëm për këtë dhe filloi të vinte në veprim planin e tij në hapjen e sezonit kundër Almerias.

Reklama

Treshja pranoi rolin e tyre dhe atë të shokëve të skuadrës, me Valverden që kishte skalitur tashmë një rol më të madh për veten në fund të sezonit të kaluar dhe dy reprezentuesit francezë vazhdojnë të bëjnë përshtypje.

Ancelotti krahason treshen Modric-Casemiro-Kroos me trekëndëshin e Bermudës Ancelotti krahason treshen Modric-Casemiro-Kroos me trekëndëshin e Bermudës

Largimi i Casemiros

Vendimi i Casemiros për t’u larguar në Manchester United do të thotë se nuk do të ketë aq shumë rotacion. Sigurisht që do të ndihmojë Tchouamenin, i cili erdhi si rezervë e brazilianit. Në vend të kësaj, tani duket sikur ai do të futet në pozicionin fillestar, me klubin dhe trajnerin të kënaqur me këtë.

Reklama

Duke pasur parasysh se si futbolli ka evoluar vitet e fundit, me energjinë dhe fizikun pothuajse më të rëndësishëm se talenti, Ancelotti e ka bërë të qartë se dëshiron një përzierje. Camavinga, Valverde dhe Tchouameni kanë treguar se kanë më shumë se cilësi të mjaftueshme për të përballuar aftësitë e tyre fizike mbresëlënëse.

Ancelotti paralajmëron se Rudiger mund të luajë në pozicionin që nuk ka luajtur kurrë më parë Ancelotti paralajmëron se Rudiger mund të luajë në pozicionin që nuk ka luajtur kurrë më parë
Reklama

Edhe me Botërorin e ardhshëm, stafi stërvitor beson se lojtarët duan të jenë në maksimumin e tyre përpara se të nisen për në Katar. Pas kësaj, Madridi ka disa javë të vështira që përfshin Superkupën dhe Kupën e Botës për Klube, por stërvitjet e tyre aktuale tashmë e kanë marrë parasysh këtë.

Lojtarët me rotacion nuk do të kufizohen vetëm në mesfushë, me Rodrygo që tregon se ka një rol për të luajtur në këtë Real Madrid.

Reklama

Braziliani impresionoi kur hyri në lojë kundër Espanyolit, duke ndihmuar Madridin të fitonte tre pikë në atë që ishte mundësia e tij e parë. /Telegrafi/