LAJMI I FUNDIT:

Trajnerët italianë po dominojnë në Euro 2024 – shkolla e tyre është arsyeja se pse

Trajnerët italianë po dominojnë në Euro 2024 – shkolla e tyre është arsyeja se pse

Italia vazhdon traditën në Kampionatin Evropian me trajnerë italianë – këtë herë pesë janë të tillë – në krye të ekipeve kombëtare në turneun që po mbahet në Gjermani.

Trajnerit të Italisë, Luciano Spalletti, i bashkohen Vincenzo Montella (Turqi), Domenico Tedesco (Belgjikë), Marco Rossi (Hungari) dhe Francesco Calzona (Sllovaki).

Me pesë nga 24 skuadrat në Gjermani të udhëhequra nga italianët, kryeson ndaj Holandës që kishte tre trajnerë – nga 16 skuadra sa ishin në Euro 2008.


Të gjithë përveç Tedescos kanë studiuar në shkollën e trajnerëve të federatës italiane, e cila drejtohet nga ish-trajneri Renzo Ulivieri, i cili është edhe presidenti i shoqatës së trajnerëve italianë të futbollit.

“Është një burim i madh krenarie për të gjithë futbollin italian dhe veçanërisht për shkollën tonë të stërvitjes”.

“Ne mendojmë se trajnerët tanë janë të shkëlqyer, për dy arsye: e jona është një shkollë e mirë dhe më pas trajnerët kanë një praktikë shumë edukative brenda ligave tona, si në ligat profesionale, por edhe në ato amatore, ku taktikat luan një rol të madh”, ka thënë Ulivieri në një intervistë për Associated Press.

Forca është e dukshme jo vetëm në kombëtare por edhe në nivel klubesh. Carlo Ancelotti, një nga trajnerët më të famshëm italianë, fitoi titullin e tij të pestë të Ligës së Kampionëve këtë muaj kur Real Madrid mposhti Borussia Dortmundin 2-0 në finale.

Atalanta, nën drejtimin e Gian Piero Gasperini, fitoi Ligën e Evropës , duke mposhtur Bayer Leverkusenin 3-0. Vetëm humbja e ngushtë 1-0 e Fiorentinës ndaj Olympiakos në finalen e Ligës së Konferencës së Evropës nën drejtimin e trajnerit Vincenzo Italiano i pengoi trajnerët italianë të fitonin titujt evropianë.

“Sekreti (për suksesin menaxherial italian) është predispozicioni ynë për artin, për të nxjerrë më të mirën nga gjithçka, edhe në situata të vështira. Një art italo-neapolitan, i cili shpesh është i dobishëm për të qenë trajner”, shtoi Ulivieri.

Luciano Spalletti

Vlerësimet më të larta i ka marrë edhe trajneri më i njohur italian në turne, Spalletti. Ai ndoqi shkollën e trajnerëve të FIGC në 1998-99 dhe u diplomua me notën maksimale të arritshme, 110 pikë. Ai shkroi tezën e tij mbi “Sistemi i lojës 3-5-2”.

Spalletti mori drejtimin e Italisë vitin e kaluar, menjëherë pasi u largua nga Napoli . Ai udhëhoqi ekipin jugor drejt titullit të parë të Serie A në më shumë se tre dekada.

Kjo gjithashtu i dha fund një pritjeje të gjatë për titullin e tij të parë të ligës italiane, pavarësisht se ai stërviti ekipe si Inter dhe Roma. Ai fitoi trofetë e Kupës së Italisë me Romën në 2007 dhe 2008 dhe më pas trofe të ligës ruse me Zenitin në 2010 dhe 2012.

Megjithatë, Azzurrët kanë pasur një fillim belbëzues në mbrojtjen e titullit. Italia mundi Shqipërinë 2-1 në ndeshjen e saj hapëse përpara se të mposhtej plotësisht nga Spanja 1-0 .

Vincenzo Montella

Montella ishte gjithashtu një nga studentët më të mirë në klasë, me një notë përfundimtare prej 110 në fund të kursit të tij në 2011.

Montella mori drejtimin e Kombëtares së Turqisë vitin e kaluar, por jeton në atë vend që nga viti 2021 si trajner i ekipit të Super Ligës, Adana Demirspor.

50-vjeçari kishte trajnuar më parë Fiorentinën, AC Milanin dhe Sampdorian, si dhe Sevillan në Spanjë. Trofeu i tij i vetëm si trajner ishte Superkupa e Italisë me Milanin.

Montella ishte një sulmues i njohur gjatë karrierës së tij si lojtar dhe ndihmoi Italinë në finalen e Euro 2000. “Si student në shkollë, Montella ishte tamam si kur ishte lojtar: një fëmijë yjor, gjithashtu studioz”, deklaroi Ulivieri.

Turqia fitoi ndeshjen e parë 3-1 kundër Gjeorgjisë debutuese, por skuadra e Montellës dështoi kundër Portugalisë të shtunën, duke humbur 3-0.

Francesco Calzona

Sllovakia mund të jetë puna e parë e Calzonas si trajner, por 55-vjeçari ka pasur një praktikë mbresëlënëse.

Calzona ishte ndihmës trajner i Maurizio Sarri në Napoli nga 2015-18. Ai ishte gjithashtu pjesë e stafit të Spallettit në ekipin e Serie A dhe ndihmoi në vendosjen e themeleve për drejtimin e tij drejt titullit të ligës.

Calzona u largua në gusht të vitit 2022, përpara sezonit të fitimit të titullit, kur ish-kapiteni i Napolit dhe Sllovakisë, Marek Hamsik — i cili mban rekordet e paraqitjes dhe të golave ​​të vendit të tij — sugjeroi që ai të merrte detyrën e trajnerit të ekipit Kombëtar të Sllovakisë.

Pas drejtimit të Sllovakisë në Euro 2024, Calzonas iu dha roli i tij i parë i lartë në nivel klubi kur mori Napolin në shkurt, si trajneri i tretë në një sezon katastrofik. Atij iu dha një kontratë për pjesën e mbetur të sezonit dhe u lejua të bënte të dyja punët.

Sllovakia e bëri tronditjen më të madhe të Euro 2024 deri më tani kur mundi Belgjikën në ndeshjen hapëse. Ajo humbi ndeshjen e dytë në grup ndaj Ukrainës.

Marco Rossi

Pas disa vitesh stërvitje në ligat e ulëta të futbollit italian, më pas e gjeti veten pa klub për një vit. Rossi mendoi t’i bashkohej firmës së kontabilitetit të vëllait të tij.

Por një takim i rastësishëm me drejtorin sportiv të Honved në një restorant në Budapest e bëri atë të merrte drejtimin e ekipit hungarez.

59-vjeçari Rossi pati dy periudha me Honved dhe udhëhoqi skuadrën drejt titullit të parë të ligës hungareze në 24 vjet në vitin 2017. Ai gjithashtu drejtoi një ekip sllovak përpara se të emërohej trajner i Hungarisë në korrik 2018.

Rossi drejtoi Hungarinë në Euro 2020, por humbi ndeshjen e parë me Portugalinë dhe u eliminua në fazën e grupeve pavarësisht barazimeve mbresëlënëse kundër Francës dhe Gjermanisë.

Hungaria i humbi të dyja ndeshjet e deritanishme në turneun e këtij viti, ndaj Zvicrës dhe Gjermanisë, por krijoi shumë raste.

Domenico Tedesco

Më i riu nga trajnerët italianë, Tedesco është gjithashtu i vetmi që nuk studioi në shkollën e trajnerëve të federatës italiane.

38-vjeçari italo-gjerman u emërua si trajner i Belgjikës në shkurt të vitit të kaluar, por ka ndërtuar shpejt një ekip solid dhe argëtues, i cili ishte i pamposhtur nën drejtimin  e tij deri në humbjen shokuese nga Sllovakia.

Por sot ai u rikthye, duke ndryshuar edhe rreshtim nga 4-3-3 në 3-4-3, duke fituar ndaj Rumanisë me rezultat 2-0.

Tedesco emigroi nga Italia në Gjermani me familjen e tij kur ishte 2 vjeç. Ai filloi karrierën e tij si trajner me skuadrat e të rinjve në Stuttgart kur ishte vetëm 22 vjeç, ndërsa punonte edhe në fabrikën e Mercedesit.

Tedesco mori licencën e trajnerit në Gjermani dhe ishte i pari në klasën që përfshinte trajnerin aktual të Gjermanisë, Julian Nagelsmann. Ai drejtoi ekipet e të moshuarve në Schalke, Spartak Moska dhe RB Leipzig, të cilët i udhëhoqi drejt trofeut në Kupën e Gjermanisë në 2022. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Ndërkombëtare

"Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli" - dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

La Liga
Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Bundesliga
Nico Williams refuzon katër oferta të rëndësishme, nga Bilbao largohet vetëm për një klub

Nico Williams refuzon katër oferta të rëndësishme, nga Bilbao largohet vetëm për një klub

La Liga
Kalo në kategori