Tottenhami blindon pozitën e dytë, Djajtë mbesin jashtë LK-së (Video)

Tottenham Hotspur ka fituar ndaj Manchester Unitedit me rezultat 2-1.

Skuadra e Mauricio Pochettinos ka mposhtur në “White Hart Lane” skuadrën e Jose Mourinhos, duke blinduar pozitën e dytë në Ligën Premier dhe duke lënë Unitedit jashtë Ligës së Kampionëve nga kampionati.

Tifozët duke mbështetur Tottenhamin

“Gjelat” e dominuan pjesën e parë duke gjetur shumë herët edhe golin e parë, atë të epërsisë 1-0.

Ishte mesfushori kenian, Victor Wanyama, i cili shënoi një gol të bukur me kokë në minutën e gjashtë të ndeshjes pas asistimit të Ben Davies, dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në epërsi përkundër shumë rasteve për gol.

Festa e Wanyamas

Edhe pjesa e dytë i takoi skuadrës vendase, por që në këtë pjesë edhe Unitedi arriti të gjej një gol.

Të parët ishin vendasit që dyfishuan epërsinë në minutën e 48 me anë të sulmuesit të rrezikshëm Harry Kane, i cili nga afërsia mposhti portierin De Gea për 2-0 pas asistimit të Christian Eriksen.

Momenti i golit të Kane

Goli i vetëm nga United u shënuan në minutën e 71 të ndeshjes nga kapiteni Wayne Rooney, i cili më parë u shërbye nga Anthony Martial, duke vulosur rezultatin dhe fitoren përfundimtare të Tottenhamit me rezultat 2-1.

Festimi i zakonshëm i Rooneyt

Pas kësaj fitore, Tottenhami ka 80 pikë në vendin e dytë dhe blindon pozitën e dytë për kualifikim në Ligën e Kampionëve, ndërsa Unitedi gjendet në pozitën e gjashtë me 65 pikë të tubuara dhe tani vetëm fitimi i Ligës së Evropës mund t’i kualifikoj në “Champions”. /Telegrafi/

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Kështu do të duket Juventusi me Motta si trajner dhe Modricin si ‘gjeneral’ të mesfushës

Jurgen Klopp flet për herë të parë për përplasjen me Mohamed Salah

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1

Courtois është kthyer nga lëndimi, Ancelotti tregon se kush do ta ruajë portën ndaj Bayern Munich

Modric ka një “plan B” në rast largimi nga Reali Madridi, do të luante në Ligën e Kampionëve me fanellën e një gjiganti tjetër