Nga Mohamed Salah te Robert Lewandowski përmes Karim Benzema, Kylian Mbappe e Ciro Immobile – futbolli evropian është i mbushur me golashënues, të cilët janë në kërkim të Këpucëve të Arta në pesë ligat kryesore evropiane: Liga Premier, Bundesliga, La Liga, Ligue 1 dhe Serie A.

Reklama

Goal ka bërë renditje e top-golashënuesve më të mirë në këto liga deri më tani (9 maj) në sezonin 2021/2022, ndërsa tre më të mirët në secilin kampionat jua sjellim në vijim:

Liga Premier

(Foto: Goal/Getty)

1. Mohamed Salah (Liverpool) – 22 gola
2. Heung-min Son (Tottenham Hotspur) – 20 gola
3. Cristiano Ronaldo (Manchester United) – 18 gola

La Liga

Reklama

(Foto: Goal/Getty)

1. Karim Benzema (Real Madrid) – 26 gola
2. Iago Aspas (Celta Vigo) – 17 gola
3. Raul de Tomas (Espanyol) – 15 gola

Reklama

Serie A

(Foto: Goal/Getty)

1. Ciro Immobile (Lazio) – 27 gola
2. Dusan Vlahovic (Fiorentina/Juventus) – 23 gola
3. Lautaro Martinez (Inter) – 19 gola

Bundesliga

(Foto: Goal/Getty)

1. Robert Lewandowski (Bayern Munich) – 34 gola
2. Patrik Schick (Bayer Leverkusen) – 24 gola
3. Erling Haaland (Borussia Dortmund) – 21 gola

Ligue 1

(Foto: Goal/Getty)

1. Kylian Mbappe (PSG) – 24 gola
2. Wissam Ben Yedder (Monaco) – 21 gola
3. Martin Terrier (Rennes)– 21 gola

/Telegrafi/