Trent Alexander-Arnold po kalon një tjetër sezon të jashtëzakonshëm për Liverpoolin.

Reklama

Mbrojtësi ka qenë një makinë asistuese për Reds gjatë sezoneve të fundit.

Alexander-Arnold aktualisht kryeson listën e asistimeve në Ligën Premier këtë sezon, duke shënuar 10 gola mbresëlënës në vetëm 20 ndeshje këtë sezon.

Alexander-Arnold emëron dy lojtarët që do t'i transferonte te Liverpooli Alexander-Arnold emëron dy lojtarët që do t'i transferonte te Liverpooli

Që nga sezoni 2018/19, anglezi ka regjistruar 42 asistime në ligën e parë të Anglisë.

Ky është një numër mjaft i madh për një mbrojtës.

Neville i dashuruar në lojtarin e Liverpoolit - e krahason me De Bruynen, Gerrardin dhe Beckhamin Neville i dashuruar në lojtarin e Liverpoolit - e krahason me De Bruynen, Gerrardin dhe Beckhamin

Rezultati i Alexander-Arnold është aq mbresëlënës sa vetëm dy lojtarë në pesë ligat më të mira të Evropës kanë dhënë më shumë asistime se ai në këtë hark kohor.

Squaëka ka emëruar 10 lojtarët me më shumë asistime në pesë ligat më të mira të Evropës që nga viti 2018/19 dhe listën mund ta shikoni më poshtë:

Reklama

10) Mohamed Salah – 32

Reklama

9) Joshua Kimmich – 35

8) Kevin De Bruyne – 36

7) Ángel Di María – 37

6) Andy Robertson – 38

5) Jadon Sancho – 41

=3) Trent Alexander-Arnold – 42

=3) Filip Kostić – 42

2) Lionel Messi – 47

1) Thomas Müller – 64. /Telegrafi/