Gara për të fituar Topin e Artë po vazhdon furishëm, me paraqitjet në Katar që mund të kenë një ndikim të madh mbi fituesin.

Mund të duket se vetëm pak javë më parë Karim Benzema mori në duar çmimin më të madh individual për vitin 2022, por gara për çmimin e vitit 2023 tashmë po merr vrull.

Premton të jetë një betejë unike për Topin e Artë, me Kampionatin Botëror që u zhvillua në mes të edicionit 2022-23, që do të thotë se ka ende garë deri në momentin që do të hidhen votat.

Megjithatë, nuk ka dyshim se paraqitjet në Katar do të rrisë shanset e një lojtari për të sfiduar për Topin e Artë, kështu që Gola.com ka sjell një listë me kanditatët më serioz për të sfiduar për trofeun.

Reklama
Reklama

Më poshtë keni listën e plotë:

1) Lionel Messi (Paris Saint-Germain)

Në 2022-23:  24 gola, 18 asistime. Fitoi Kupën e Botës dhe Lojtari i Turneut.

2) Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)

Në 2022-23:  28 gola, shtatë asistime. Fitoi Këpucën e Artë në Botëror

3) Erling Haaland (Manchester City)

Në 2022-23:  26 gola, tre asistime.

4) Neymar (Paris Saint-Germain)

Në 2022-23:  18 gola, 15 asistime.

5) Robert Lewandowski (Barcelona)

Në 2022-23:  20 gola, gjashtë asistime.

6) Vinicius Junior (Real Madrid)

Në 2022-23:  11 gola, nëntë asistime. Fitoi Superkupën e UEFA-s.

7) Kevin De Bruyne (Manchester City)

Në 2022-23:  Katër gola, 14 asistime.

8) Julian Alvarez (Manchester City)

Në 2022-23:  14 gola, tre asistime. Fitoi Kupën e Botës.

9) Mohamed Salah (Liverpool)

Në 2022-23:  16 gola, pesë asistime.

10) Khvicha Kvaratskhelia (Napoli)

Në 2022-23:  10 gola, 11 asistime. /Telegrafi/