Suedezi Armand Duplantis theu rekordin e tij botëror të kërcimit me shtizë me një kërcim prej 6.21 metrash të dielën në rrugën për të fituar medaljen e tij të parë të artë në Kampionatin Botëror.

Reklama

Kampioni olimpik kaloi 6 metra për t’u siguruar medaljen, përpara se të vendoste rekordin e tij prej 6.20 metra të vendosur në Kampionatin Botëror të Brendshëm në fillim të këtij viti dhe ta përmirësonte atë me 1 centimetër me përpjekjen e tij të dytë.

Titulli botëror plotëson koleksionin e 22-vjeçarit, duke e bërë atë të parin kërcim me pol që ka fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike, Kampionatin Botëror, Kampionatin Botëror të Indoor, Kampionatin Botëror të Juniorëve, Kampionatin Botëror të të rinjve dhe Kampionatin Evropian.

Reklama
Reklama

“Në fakt, nuk kam menduar aq shumë për rekordin sot”, deklaroi Duplantis. “Zakonisht, është gjithmonë diku në fund të mendjes sime, por sot isha shumë i fokusuar te fitorja dhe doja shumë të fitoja medaljen e artë. Ishte medalja që më mungonte”.

“Pra, kur isha në këtë lartësi, ishte sikur gjithçka u bashkua dhe ndodhi që andej. Më pëlqen të kërceja në Eugene dhe ishte e mrekullueshme këtu”.

Duplantis bëri dy përpjekje në 5.87 metra përpara se të arrinte 6 metra dhe 6.06 metra me lehtësi për të kaluar pikën e kampionatit të Dmitri Markov prej 6.05 metra të vendosur në Edmonton në vitin 2001.

Reklama

Ai më pas e ngriti shiritin në 6.21 metra, duke dështuar në përpjekjen e tij të parë, por duke u ngjitur në rekordin botëror në herën e dytë.

Reklama

Ishte hera e tretë këtë vit që Duplantis vendos një rekord botëror dhe kërcimin e tij të pestë me vendosjen e rekordeve në përgjithësi, pasi theu rekordin botëror të francezit Renaud Lavillenie prej 6.16 metrash me një kërcim prej 6.17 metrash në shkurt të vitit 2020.

Amerikani Chris Nilsen kërceu 5.94 metra për të marrë medaljen e argjendtë përpara Filipinezit Ernest John Obiena, i cili fitoi medaljen e parë të vendit të tij në Kampionatin Botëror. /Telegrafi/