Vëzhgimet e sizmologjisë së Qendrës Kombëtare të Meteorologjisë (NCM) monitoruan një tërmet me madhësi 5.1 të shkallës Rihter që goditi Iranin jugor në orët e pasdites së ditës së hënë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, NCM vuri në dukje se dridhjet e tërmetit u ndjenë nga disa banorë në pjesët veriore të vendit.

Kjo qendër thuhet se mori edhe disa thirrje nga individë që ndienin dridhjet në Khorfakkan, në veri të Ras Al Khaimah, Abu Dhabi, dhe ata që jetojnë në kullat e banimit në rrugën Corniche në Emirate të Dubai.

Një video e qarkulluar në mediat sociale tregonte llamba të lehta në një lëkundje apartamenti. Tërmeti ishte përqendruar në afërsi të qytetit Kukherd në provincën jugore të Hormozgan, Iran.

Nuk dihet nëse ka pasur viktima të mundshme apo dëme materiale nga tërmeti. Sidoqoftë, departamenti i emergjencës i vendit tha se nuk kishte dëme ose lëndime të njohura, megjithëse autoritetet lokale në provincën jugore të Hormozgan thanë që ekipet e shpëtimit ishin ende duke hetuar.

NCM u ka bërë thirrje të gjithëve që të ndiqnin buletinet dhe lajmet e lëshuara nga Qendra dhe të injoronin çdo informacion tjetër të lëshuar nga organe jo autorizuese. /Telegrafi/