Lautaro Martinez gjeti në rrjetë dy herë gjatë derbit me Milanin, por teknologjia gjysmë e automatizuar për pozicion jashtë loje ia mohoi sulmuesit e Interit golin e dytë në një diferencën të ngushtë milimetrike.

Ndeshja përfundoi 1-0 me një goditje me kokë të sulmuesi argjentinas që u asistua nga Hakan Calhanoglu prej një harkimi nga këndi.

Mbështetësit e Nerazzurrëve filluan të festonin edhe një gol të Lautaros, përpara se ai të anulohej për pozicion jashtë loje.

Notat e lojtarëve: Inter 1-0 Milan, veçohet paraqitja e Lautaros Notat e lojtarëve: Inter 1-0 Milan, veçohet paraqitja e Lautaros

Ishte e qartë edhe në atë kohë se ishte një vendim milimetrik, por jo derisa rishfaqja e teknologjisë gjysmë të automatizuar për pozicion jashtë u bë e qartë nga afër.

Reklama

Lautaro Martinez ishte jashtë loje me një pjesë të ballit dhe një pjesë të një krahrorit.

Reklama
"Derby della Madonnina" i takon Interit - vazhdon forma e mjerueshme e Milanit "Derby della Madonnina" i takon Interit - vazhdon forma e mjerueshme e Milanit

Nëse zona e trupit mund të përdoret për të shënuar ligjërisht një gol, atëherë kjo kualifikohet për një thirrje jashtë loje, sado e vogël.

Teknologjia e gjysmë automatizuar e pozicionit jashtë loje u prezantua në Serie A për gjysmën e dytë të sezonit dhe përdor kamera të shumta që mbajnë gjurmët e dhjetëra pikave në trupat e çdo lojtari për t’u siguruar që rezultati të arrihet shpejt dhe me saktësi. /Telegrafi/