Elita e futbollit kosovar do të startojë ditën e sotme (e shtunë) 17 gusht pas 90 ditëve pushim.

Skuadrat elitare tanimë janë bërë gati për një edicion të ri që pritet të jetë i zjarrtë, pasi katër nga to do të largohen nga elita e futbollit tonë.

Në anën tjetër tri ekipe sipas gjitha gjasave do të dalin në arenën ndërkombëtare.

Për herë të parë klubet kosovare e kanë përdorur sistemin TMS për transferimin dhe regjistrimin e futbollistëve, teksa për këtë janë mbajtur edhe seminare dhe ligjerata të organizuara nga vetë shtëpia më e madhe e futbollit në vend FFK.

Ferizaj mbetet skuadra më aktive në tregun e transferimeve, derisa ka transferuar plot 17 futbollistë, ndërsa Feronikeli dhe Trepça ’89 kanë angazhuar vetëm nga katër.

Lëvizjet në klubet e Superligës gjatë afatit kalimtar të verës 2019/20:

Feronikeli

Afrimet: Besmir Bojku (Huazim 1 vjet nga KF Shkëndija), Argjend Malaj, Milos Krkotic, Haxhi Neziraj

Largimet: Alush Gavazaj, Berat Ahmeti, Ben Hamed Kone, Artur Magani

Prishtina

Afrimet: Kreshnik Uka, Tun Bardhoku, Endrit Krasniqi, Ahmed Januzi, Alban Shillova, Eglant Haxho, Arti Maloku, Leonit Abazi, Max Rugova, Labinot Ibrahimi

Largimet: Arago Jamal, Alen Jasharoski, Mërgim Pefqeli, Arbër Hoxha, Donat Hasanaj, Visar Bekaj, Abdul Bashiru, Bleron Sekiraqa, Argjend Mustafa, Liridon Fetahaj, Basit Khalid

Llapi

Afrimet: Xhelil Abdullahi, Kastriot Selmani, Enis Zabërgja, Besfort Emini, Armin Mujkic, Blendi Memaj , Sebino Plaku, Emit Umut, Erijon Thaçi, Labinot Osmani, Senad Husic, Mërgim Pefqeli, Argjend Mustafa, Mentor Mazrekaj

Largimet: Englant Haxho, Egzon Sinani, Ilir Blakçori, Hamdi Namani, Gentrit Begolli, Festim Alidema, Remzifaik Selmani (Rikthehet nga KF Shkëndija pas huazimi), Miran Maksuti, Ahmed Januzi, Arizon Rexhepi & Ngadhnjim Mehmeti (huazim te KF Ramiz Sadiku), Besfort Emini & Enis Ukelli (KF Arbëria)

Drita

Afrimet: Ilir Blakçori, Hamdi Namani, Drilon Islami, Donat Hasanaj, Izair Emini, Darko Tofiloski, Gilberto Fortunato, Bunjamin Shabani, Faton Maloku, Lucas Cardoso, Ardian Cuculi

Largimet: Arbër Shala, Përparim Osmani (Përfundon huazimi 6 mujor nga FC Prishtina), Zgjim Mustafa, Filonit Shaqiri, Përparim Livoreka, Haxhi Neziraj, Endrit Krasniqi, Kyrian Nwabueze, Klajdi Burba, Festim Krasniqi, Mario Kirev, Viktor Kuka

Ferizaj

Afrimet: Donat Kaçiu, Dardan Jashari, Ergon Hyseni, Filonit Shaqiri, Zgjim Mustafa, Taulant Dajaku, Përparim Livoreka, Fatih Karahoda, Behar Bardhi, Besart Dushi, Alban Rexhepi, Edon Sadriu, Viktor Kuka, Asamoah Samuel, Prince Kwabena Owsu, Nupaya Alhassan, Okyere Rockson

Largimet: Drilon Islamaj, Qëndrim Dautaj, Genc Hamiti, Durim Gashi, Armend Aliu, Veton Shabani, Husein Demiri

Flamurtari

Afrimet: Festim Krasniqi, Edon Zeqiri, Torviol Stullqaku, Ernes Islami, Danin Talloviq, Gentrit Begolli, Erlind Selimaj, Ersin Fetahi

Largimet: Alban Shillova, Flamur Neziri, Florim Berbatovci, Ben Quansah

Drenica

Afrimet: Drin Hodaj, Hasan Hyseni, Kastriot Rapuca, Genc Hamiti, Përparim Osmani, Argjent Mustafa, Vilfor Hysa, Antonio Marku, Mikel Kaloshi.

Largimet: Taulant Dajaku, Kreshnik Uka

Ballkani

Afrimet: Edmond Turku, Kushtrim Gashi, Arbër Hoxha, Durim Gashi, Flamur Gashi, Albin Berisha, Albin Kapra, Egzon Sinani, Artur Magani, Bleron Sekiraqa, Ermal Krasniqi, Marius Stephane Tatkeu Yimkoua, Effa Lazare Tristan Dylan, Liridon Fetahaj

Largimet: Dardan Jashari, Ilir Gegaj, Leutrim Gashi, Gentian Elezaj, Leart Emini, Ledjon Muçaj, Almir Ajzeraj (Rikthehet pas huazimit nga KF Skënderbeu), Borche Manevski, Aldin Adzovic

Trepça ‘89

Afrimet: Leart Emini, Rron Statovci, Berat Ahmeti, Walter Ventura

Largimet: Elton Basriu, Ergys Mersini, Orges Gava, Renato Hyshmeri, Hasan Hyseni, Rrahim Nimani

Gjilani

Afrimet: Shkëlqen Ruçi, Erlis Frashëri, Oltion Rapa, Jackson Ferreria, Muhamet Useini, Qëndrim Dautaj, Bedri Greca, Gerhard Progni, Tomislav Busic, Fjoart Jonuzi, Ylli Shameti, Sangare Abdoulaye, Toure Souleymane Sassio, Djofolo Dorgeles Culibaly.

Largimet: Donat Kaçiu, Endrien Magani, Vilson Lila, Fisnik Papuçi, Jefferson Lopes, Semir Hadzibulic, Vilfor Hysa, Shpend Asani, Kledi Koci, Ansi Nika, Qëndrim Ismajli & Arlind Ismajli (Huazim 1 vjeçar te KF Dardana), Kujtim Dubova, Arbër Mustafa, Altin Aliu (huazim 1 vjeçar te KF Vllaznia Pozheran)

Vushtrria

Afrimet: Rinor Karaqa, Petrit Tahiri, Kujtim Pantina, Besfort Dervishaj, Qendrim Gashi, Bashkim Shala, Enes Manxholli, Ledjon Muçaj, Jasmin Rraboshta, Klevis Lushaku, Eri Lamçja, Nertil Hoxhaj

Largimet: Kastriot Selmani, Labinot Osmani, Leutrim Kadriu, Eugen Rafuna, Alban Rexhepi, Korab Hasani, Kreshnik Nebiu

Dukagjini

Afrimet: Elton Basriu, Ilir Mustafa, Altik Muhaxhiri, Jeton Dushi, Ilir Syla, Altin Lloga, Denis Haliti, Flamur Neziri, Husein Demiri, Orges Gava, Albion Osmani

Largimet: Edmond Turku, Endrit Elezaj, Dukagjin Gashi, Kadri Kastrati, Burim Qorri, Drin Lladrovci /Telegrafi/