LAJMI I FUNDIT:

Të dhënat e vjedhura nga Zoom kanë nisur të shpërndahen në rrjetin e errët

Të dhënat e vjedhura nga Zoom kanë nisur të shpërndahen në rrjetin e errët

Zoom është duke bërë përpjekje, që të ndalojë ndërhyrjet e shumta dhe vjedhjen e informatave, që janë duke u bërë në këtë platformë, ndërsa tani ka hyrë në një fazë tjetër të problemeve fal rrjetit të errët të internetit.

Reklama

Sixgill ka gjetur se janë hakuar 352 llogari të Zoom dhe kanë nisur të shpërndahen të dhënat e tyre si e-mail adresa, fjalëkalimi, ID e takimit, çelësi i nikoqirit dhe se si quhet, transmeton Telegrafi.

“Në komentet për këtë post, disa aktorë e falënderuan për postimin, derisa njëri zbuloi synimet për të kontrolluar dhe provokuar takimet”, ka thënë inxhinieri në Sixgill, Dov Lerner.

Por provokimi në internet, nuk është e vetmja gjë që njerëzit mund të bënin me informacionin e ndarë nga këto llogari.

Me anë këtyre të dhënave shumë të rëndësishme, mund të kontrollohen bisedat e ndryshme që zhvillohen nëpër dhoma të caktuara.

Në këtë formë, kriminelët kibernetikë, mund të mbledhin edhe ët dhëna shtesë, nga bisedat mes kolegësh apo miqve të ndryshëm.

Shumica e këtyre 352 llogarive kanë qenë personale, disa i përkisnin institucioneve edukative si dhe bizneseve të vogla, ndërsa një llogari i përkiste një qendre shëndetësore.

Ditë më parë, ishte bërë e ditur se kriminelët kibernetikë, janë duke e shfrytëzuar një lëshim në sistemin e sigurisë së Zoom, që po ua mundëson qasjen në llogarit personale.

Me kalimin e kohës, hakerët i kanë krijuar edhe Zoom Bomb, që janë ndërhyrje të lehta në mbarëvajtjen e bisedave, por që nuk shkaktojnë probleme shtesë.

Këto dhe shumë ndërhyrje tjera, kanë bërë që shumë kompania, t’jua ndalojnë punonjësve përdorimin e kësaj platformë dhe të shfrytëzojnë ndonjë tjetër më të sigurt. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Teknologji
Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Teknologji
Google ka publikuar listën e aplikacioneve dhe lojërave më të mira të këtij viti

Google ka publikuar listën e aplikacioneve dhe lojërave më të mira të këtij viti

Teknologji
Në Zvicër prezantohet roboti nënujor – mund të zëvendësojë zhytësit në operacione të rrezikshme

Në Zvicër prezantohet roboti nënujor – mund të zëvendësojë zhytësit në operacione të rrezikshme

Teknologji
Kalo në kategori