Fredy Guarin pretendon se Superliga Kineze është në thelb e ngjashme me atë të Serie A, pas transferimit të tij nga Interi në Shanghai Shenhua.

Mesfushori kolumbian la Interin në janarin e kaluar për t’u bashkuar me Shenhuan për një shifër të raportuar prej 13 milionë euro, dhe ndërsa Guarin fillimisht ishte skeptik për të luajtur në Kinë, tani ai është një besimtar që futbolli në këtë vend në fund do të jetë ndër më të mirat në botë.

Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto) Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto)

“Unë isha në Inter për shumë vite dhe mendoja se ishte koha për të ndryshuar pamje. Kjo ofertë e madhe erdhi, unë e mora atë në konsideratë dhe në fund e pranove atë”, ka thënë fillimisht Guarin për Sino.com.

“Kërkova për një përvojë të re dhe zgjodha Kinën. Unë nuk mendova se kjo ishte një ligë shumë konkurruese, por unë kam ndryshova mendjen time”, përcjell Telegrafi.

“Ne nuk jemi në nivel të Ligës Spanjolle, por unë mendoj se standardi është në thelb i ngjashëm me atë të Serie A”.

Guarin në kohën sa luante te Interi në Serie A

“Me kalimin e kohës, klubet kineze do të rritet në nivelin e më të mirëve në botë: shumë lojtarë dhe trajnerë të huaj janë ardhur tashmë, dhe ata me siguri do të bëjë atë ligë më tërheqëse”, përfundoi ish-mesfushori i Interit. /Telegrafi/