Për herë të parë në tetë vitet e fundi në këtë pikë të kampionatit, top shënuesit e ligave më të forta evropiane nuk janë nga La Liga.

Cristiano Ronaldo, kishte shënuar 18 gola në 11 ndeshje në fillim sezonin e 2014/15 që ishte rekord, ndërsa sot Luis Suarez dhe Lionel Messi udhëheqin ligën e Spanjës me nga tetë gola.

Reklama
Messi dhe Saue me nga tetë gola

Messi dhe Suarez me nga tetë gola

Kjo është ecuria më e dobët që nga viti 2007/08 ku më të mirët në këtë kohë ishin Giuseppe Rossi, Luis Fabiano, Messi dhe Sergio Aguero.

Messi dhe Suarez janë paksa më larg me sulmuesit e kampionateve tjerë.

Reklama
Këta janë futbollistët e mëdhenj që refuzuan Barcelonën (Video) Këta janë futbollistët e mëdhenj që refuzuan Barcelonën (Video)

Në Bundesliga, Pierre-Emerick Aubameyang dhe Anthony Modeste kanë nga 11 gola në 10 ndeshje.

Anthony Modeste me 11 gola

Anthony Modeste me 11 gola

Reklama

Në Francë, Edinson Cavani udhëheq me 11 gola, një mesatare prej 74 minuta për një gol.

I dyti është sulmuesi i Lyonit,  Alexandre Lacazette që ka shënuar 10 gola.

Në Itali Edin Dzeko dhe Mauro Icardi kanë shënuar nga 10 gola duku u larguar paksa nga fituesi i vitit të shkuar Gonzalo Higuain.

Dzeko në top formë këtë vit

Dzeko në top formë këtë vit

Ish sulmuesi i Sevillas, Ciro Immobile, që luan te Lazio, ka nëntë gola.

Edhe Diego Costa që luan nën urdhrat e Antonio Contes te Chelsea ka shënuar nëntë herë, një më pak se Aguero. /Telegrafi/

Reklama