Luis Suarez ishte duke i kaluar testet mjekësore, pastaj edhe zyrtarizimin te Atletico Madridi, kur Lionel Messit postoi një fjalim emocional në Instagram në lidhje me largimin e tij.

Kapiteni i Barcelonës, ka kritikuar klubin katalanas për mënyrën se si ata e kanë detyruar Suarezin të largohet, ndërsa e nënvizoi se uruguaian ishte shoku i tij më i mirë në klub.

Suarez iu është përgjigjur fjalëve të Messit, duke falënderuar atë për pritjen dhe miqësinë e mirë që i përcolli për gjashtë vite.

View this post on Instagram

Ya me venía haciendo la idea pero hoy entré al vestuario y me cayó la ficha de verdad. Que difícil va a ser no seguir compartiendo el día a día con vos, tanto en las canchas como afuera. Los vamos a extrañar muchísimo. Fueron muchos años, muchos mates, comidas, cenas… Muchas cosas que nunca se van a olvidar, todos los días juntos. Va a ser raro verte con otra camiseta y mucho más enfrentarte. Te merecías que te despidan como lo que sos: uno de los jugadores más importantes de la historia del club, consiguiendo cosas importantes tanto en lo grupal como individualmente. Y no que te echen como lo hicieron. Pero la verdad que a esta altura ya no me sorprende nada. Te deseo todo lo mejor en este nuevo desafío. Te quiero mucho, los quiero mucho. Hasta pronto, amigo.

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on Sep 25, 2020 at 1:59am PDT

“Faleminderit mik për fjalët e tua, por faleminderit edhe që ishe ashtu siç je, për atë që ishe nga dita e parë me mua dhe familjen time”.

“Unë gjithmonë do t’i jem mirënjohës Messit njerëzor – me humor dhe sentimental – sepse të gjithë e njohin si lojtar”.

“Mos harro atë që të thashë: ‘Vazhdoni të shijoni veten dhe të demonstroni se jeni numri një’, dhe mos lejo që dy, tre ose katër persona të njollosin madhështinë që e ke në klub dhe për botën e futbollit”.

“Unë të dua shumë, miku im, dhe do të na mungosh ju pesë [Messi , gruaja e tij dhe tre fëmijët e tyre]”, ka shkruar Suarez. /Telegrafi/