LAJMI I FUNDIT:

Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet

Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet
Spalletti momentalisht është trajner i Napolit

Luciano Spalletti ka konfirmuar se do të largohet nga posti i trajnerit të Napolit në fund të sezonit dhe se ai synon të pushojë vitin e ardhshëm, duke përjashtuar mundësinë e tij për t’iu bashkuar një klubi tjetër përpara fillimit të sezonit të ri në gusht.

Reklama

64-vjeçari kishte udhëhequr Partenopei në titullin e tyre të parë në Serie A në më shumë se 30 vjet këtë sezon, pasi siguroi vendin e tyre në krye të tabelës së ligës me pesë ndeshje të mbetura, por që atëherë, Spalletti ka lënë të kuptohet se ai do të largohet nga Stadio Maradona.

Të hënën pasdite, Spalletti dha deklaratën më konkrete deri më tani në lidhje me të ardhmen e tij, duke pretenduar se ndihet i rraskapitur dhe ka nevojë për një periudhë kohe larg futbollit.

Tri formacionet e mundshme të Napolit me Conten si trajner dhe rëndësia e Amir Rrahmanit në taktikat e tij
Lexo po ashtu Tri formacionet e mundshme të Napolit me Conten si trajner dhe rëndësia e Amir Rrahmanit në taktikat e tij

“Ndonjëherë, edhe me kaq shumë dashuri, duhet të largohesh. Tani, nuk jam në gjendje të jap gjithçka që meriton Napoli. Më duhet të pushoj. Ndihem i lodhur. Më duhet të shkëputem për një kohë. Nuk do të drejtoj Napolin apo ndonjë ekip tjetër, do të largohem për një vit”, deklaroi Spalletti.

Napoli kishte pasur më parë opsionin për të zgjatur automatikisht kontratën e Spallettit për një vit tjetër, i cili do të ishte deri në verën e vitit 2024, por sipas raportimeve, trajneri fitues i Scudettos kërkoi që klubi ta linte të largohej në fund të këtij sezoni.

Presidenti Aurelio De Laurentiis ndau anën e tij të historisë ndërsa u shfaq në Che Tempo Fa në Rai 3 të dielën në mbrëmje, duke shpjeguar se ishte Spalletti ai që kishte kërkuar të merrte pushim në vend që të ishte një vendim nga klubi.

De Laurentiis telefonon Luis Enriquen për të diskutuar projektin e Napolit
Lexo po ashtu De Laurentiis telefonon Luis Enriquen për të diskutuar projektin e Napolit

“Kur dikush vjen tek ju dhe thotë se ka bërë gjithçka dhe një epokë e jetës së tij ka përfunduar. Më tha se do të preferonte të kishte një vit pushim. Çfarë bëni atëherë? E kundërshtoni?”, deklaroi presidenti i Napolit.

“Ai më dha shumë, e falënderoj. Tani është e drejtë që ai të vazhdojë të bëjë atë që do”.

Napoli tani është në kërkim të një trajneri të ri për t’i udhëhequr ata në sezonin 2023-24, me Luis Enrique që del si kandidati në krye të listës së dëshirave të De Laurentiis. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Trajneri sensacional i klubit të Ligës Premier shfaqet si pretendentë për të pasuar Ancelottin te Real Madridi

Trajneri sensacional i klubit të Ligës Premier shfaqet si pretendentë për të pasuar Ancelottin te Real Madridi

La Liga
Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Serie A
Ish-lojtari i njohur holandez u gjet i droguar dhe alkoolizuar në hotel, dërgohet për rehabilitim

Ish-lojtari i njohur holandez u gjet i droguar dhe alkoolizuar në hotel, dërgohet për rehabilitim

Ndërkombëtare
Nga fitimi i Kupës së Botës te shitja e pishinave: Jeta e re e një prej sulmuesve më efektivë në Evropë në vitet e 90-ta

Nga fitimi i Kupës së Botës te shitja e pishinave: Jeta e re e një prej sulmuesve më efektivë në Evropë në vitet e 90-ta

Ndërkombëtare
Arteta pyetet për diferencën e pikëve me Man Cityn, përgjigja e tij është e shkëlqyer

Arteta pyetet për diferencën e pikëve me Man Cityn, përgjigja e tij është e shkëlqyer

Premier League
Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

La Liga
Kalo në kategori