LAJMI I FUNDIT:

De Laurentiis telefonon Luis Enriquen për të diskutuar projektin e Napolit

De Laurentiis telefonon Luis Enriquen për të diskutuar projektin e Napolit

Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis ka qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me Luis Enriquen për pozicionin e trajnerit që pritet të lirohet së shpejti pasi Luciano Spalletti të largohet nga Stadio Diego Armando Maradona në fund të sezonit.

Enrique mendohet se është në krye të listës së trajnerëve të rinj të mundshëm të Napolit. 53-vjeçari është në dispozicion, por interesi i shfaqur nga Paris Saint-Germain ka bërë që klubi napolitan të reagojë.


Megjithatë, sipas Il Corriere dello Sport, për të konfirmuar interesimin e skuadrës, De Laurentiis thuhet se telefonoi Enriquen në telefon për të diskutuar planet e klubit për të ardhmen e afërt.

Ish-trajneri i Spanjës dhe Barcelonës filloi karrierën e tij si drejtues i lartë në Serie A, duke marrë detyrën te Roma në vitin 2011 pas një periudhe trevjeçare në krye të Barcelona B në vitet e mëparshme, megjithëse nuk ka punuar në Itali që kur u shkarkua nga puna në Olimpico në vitin 2012.

Megjithatë, në vitet që nga ajo kohë, Enrique ka vazhduar të vendoset si një nga trajnerët më të respektuar në planet, me dy tituj të La Ligës, tre Copa del Rey dhe trofeun e Ligës së Kampionëve në sezonin 2014/15.

Totti këshillon De Laurtenisin: Luis Enrique është trajneri i duhur për Napolin
Lexo po ashtu Totti këshillon De Laurtenisin: Luis Enrique është trajneri i duhur për Napolin

Il Corriere shton se paketa e mundshme e pagave të Enrqiue mund të jetë një problem për Napolin, i cili nuk është në gjendje të ofrojnë asgjë më shumë se 3.5 milionë euro në sezon, por shpresojnë që një projekt tërheqës dhe emocionues në Ligën e Kampionëve mund të mjaftojë për të joshur spanjollit t’i bashkohet misionit.

Në rast se ata nuk mund të transferojnë Enriquen, Il Corriere shkruan se Thiago Motta i Bolognas dhe Vincenzo Italiano i Fiorentinës janë dy trajnerët e tjerë që De Laurentiis admiron më shumë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zinchenko befason të gjithë, luajti Counter-Strike dhe fitoi ndaj ekipit nga Kosova

Zinchenko befason të gjithë, luajti Counter-Strike dhe fitoi ndaj ekipit nga Kosova

eSports
Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Ndërkombëtare
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Premier League
Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Serie A
Kalo në kategori