LAJMI I FUNDIT:

Tri formacionet e mundshme të Napolit me Conten si trajner dhe rëndësia e Amir Rrahmanit në taktikat e tij

Tri formacionet e mundshme të Napolit me Conten si trajner dhe rëndësia e Amir Rrahmanit në taktikat e tij

Antonio Conte është një nga kandidatët për të zëvendësuar Luciano Spallettin në Napoli dhe më poshtë mund të shikoni tri formacione se si kampionët e Serie A-së mund të rreshtohen.

Spalletti do të largohet nga kampioni pasi ndërpreu pritjen 33-vjeçare për Scudetton. Trajneri i lindur në Certaldo nuk është më në marrëdhënie të mira me presidentin Aurelio De Laurentiis dhe largimi i tij ka të ngjarë të konfirmohet në fund të sezonit.


Conte është përmendur si një nga pasuesit e mundshëm të Spallettit. Ish-trajneri i Tottenhamit ka fituar katër tituj të Serie A si trajner. Edhe pse pagat e tij në Londrën Veriore nuk janë në përputhje me politikën e pagave të Partenopeit, reputacioni i tij si fitues serik i Scudettos e bën atë një kandidat të besueshëm për këtë rol.

Dihet gjerësisht se Conte dhe Spalletti zakonisht mbështeten në taktika të ndryshme. Ish-trajneri i Juventusit dhe Interit shpesh përdor një mbrojtje me tre lojtarë me një sistem 3-5-2 ose 3-4-3, ndërsa Spalletti zakonisht zgjedh një formacion 4-3-3 ose 4-2-3-1, raporton Football Italia.

Ky do të ishte tashmë një transformim i madh për Partenopei, por qasja dhe mentaliteti i tyre do të ndryshonte gjithashtu me Conten në krye. Romelu Lukaku pranoi javën e kaluar se Interi fitoi titullin nën drejtimin e ish-trajnerit në sezonin 2020-21 falë kundërsulmeve, ndërsa Napoli i Spallettit e ka pushtuar Scudetton këtë sezon në një mënyrë tjetër, duke dominuar zotërimin e topit dhe me presion të lartë.

Pra, si mund ta përshtatë Conte filozofinë e tij me skuadrën aktuale të Napolit, me kusht që të gjithë yjet e tyre të mbeten në Stadio Maradona përtej verës?

Conte duhet të ndryshojë taktikat për Napolin, De Laurentiis preferon Luis Enriquen
Lexo po ashtu Conte duhet të ndryshojë taktikat për Napolin, De Laurentiis preferon Luis Enriquen

Një sistem 3-4-3 mund të jetë opsioni më i dukshëm me Khvicha Kvaratskhelia në të majtë, Matteo Politano ose Hirving Lozano në të djathtë dhe Victor Osimhen në sulm. Kapiteni Giovanni Di Lorenzo mund të luajë ose në një mbrojtje me tre lojtarë, diçka që ai e ka përjetuar tashmë duke u stërvitur me kombëtaren e Italisë në Coverciano, ose si një mbrojtës i krahut të djathtë kur Napoli ka nevojë për një qasje më mbrojtëse.

Me Kim Min-jae dhe Amir Rrahmanin që plotësojnë një mbrojtje me tre lojtarë, Mario Rui dhe Mathias Olivera do të ishin opsionet e Contes në krahun e majtë, ndërsa njëri në mes Piotr Zielinski dhe Stanislav Lobotka mund të humbasë vendin nga Andre Zambo Anguissa.

Të tre mesfushorët qendrorë do të startonin nëse Conte zgjedh një formacion 3-5-2, por në këtë rast, roli i Kvaras do të ndryshonte duke parë yllin gjeorgjian të luante në krahun e majtë ose, më shumë gjasa, të partnerizonte Osimhen në sulm me më pak detyra mbrojtëse.

La Gazzetta dello Sport sugjeroi që Conte madje mund të rikthehej në sistemin 4-2-4 të cilin ai e përdorte shpesh në fillim të karrierës së tij si trajner, duke marrë promovime në Serie A me Barin dhe Sienën. Në këtë rast, është e lehtë të parashikohet se Giacomo Raspadori do të bëhet titullar i rregullt, por një mesfushë me vetëm Anguissa dhe një mes Lobotka dhe Zielinski.

Ndërsa De Laurentiis është në kërkim të zëvendësuesit më të mirë për Spallettin, duke shpresuar të sjellë më shumë trofe në Stadio Maradona, këto janë opsionet e mundshme të Contes me skuadrën aktuale të Napolit. Megjithatë, nëse disa nga yjet e tyre largohen gjatë verës, nuk do të jetë e vështirë të parashikohen ankesat e para nga trajneri kërkues.

Spalletti konfirmon praktikisht largimin nga Napoli
Lexo po ashtu Spalletti konfirmon praktikisht largimin nga Napoli

Opsionet e Contes për Napolin

Napoli (3-4-3): Meret; Di Lorenzo (Ostigard), Kim, Rrahmani (Juan Jesus); Politano (Di Lorenzo), Anguissa, Lobotka (Zielinski), Olivera (Mario Rui); Lozano, Osimhen, Kvaratskhelia.

Napoli (3-5-2): Meret; Di Lorenzo (Ostigard), Kim, Rrahmani (Juan Jesus); Politano, Anguissa, Lobotka, Zielinski, Olivera (Mario Rui); Kvaratskhelia, Osimhen.

Napoli (4-2-4): Meret; Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Olivera (Mario Rui); Anguissa, Lobotka (Zielinski); Politano (Lozano), Raspadori (Simeone), Osimhen, Kvaratskhelia. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zinchenko befason të gjithë, luajti Counter-Strike dhe fitoi ndaj ekipit nga Kosova

Zinchenko befason të gjithë, luajti Counter-Strike dhe fitoi ndaj ekipit nga Kosova

eSports
Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Ndërkombëtare
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Premier League
Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Serie A
Kalo në kategori