Nëna e Will Smith ka treguar për tronditjen e saj nga sulmi i tij ndaj Chris Rock në “Oscars” të dielën mbrëma (27 mars) – duke e përshkruar atë si krejtësisht jashtë karakterit.

Carolyn tha se ishte përgatitur për të parë ceremoninë nga shtëpia e saj, por mbeti e befasuar nga sjellja e djalit të saj.

“Ai është shumë njerëzor. Kjo është hera e parë që e kam parë të tillë. Hera e parë në jetën e tij. Unë kurrë nuk e kam parë atë të bëjë këtë”, tha ajo të hënën (28 mars) për një stacion lokal lajmesh, Action News.

Carolyn tha se foli me aktorin të hënën, në mes të dramës, dhe i tha atij të pushonte pak dhe të shkonte me pushime.

“Jam krenare që ai është ai”, tha ajo, duke shtuar se shpresonte dëshpërimisht që djali i saj të fitonte çmimin për aktorin më të mirë, shkruan DailyMail.

Atij iu dha statuja menjëherë pasi u fut në skenë për të goditur me shuplakë Rock – një akt për të cilin ai kërkoi falje të hënën.

Carolyn tha se ai e meritonte të fitonte çmimin për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në “King Richard”.

“Unë e di se si ai punon, sa shumë punon ai. Unë kam qenë duke pritur gjatë. Kur dëgjova emrin, thashë: ‘Po!”, u shpreh e ëma e aktorit.

“Mendova se atij duhej t’i jepej një Oscar për të gjithë ata filma”, shtoi ajo.

Motra më e vogël e Will Smith, Ellen e cila ishte me nënën e tyre, motrën Pam dhe të tjerë në shtëpinë e familjes, ra dakord se ajo ishte e sigurt se ai do ta kapërcente dramën aktuale.

“Kam pasur biseda me të dhe më ka thyer zemrën duke dëgjuar gjërat që ai ka thënë se duhet të kalojë për të arritur këtu ku është”, tha ajo.

Smith është i njohur për imazhin e tij të pastër, por ai ka pasur përplasje të mëparshme me ligjin.

Në vitin 1989, aktori dhe reperi kaloi një natë në burg për përfshirjen e tij në një incident që, sipas policisë së Filadelfias, pothuajse la të verbër producentin e tij, William Hendricks.

Disa ditë pasi fitoi një çmim” Grammy”, ai u akuzua për sulm të rëndë, rrezikim të pamatur dhe komplot kriminal. Akuzat u hoqën më vonë.

Smith është i afërt me nënën e tij, ai shpesh poston foto të tyre së bashku në Instagram.

Will Smith dhe ish-bashkëshortja Sheree Zampino pozojnë me çmimin e tij “Oscar” pas momentit tronditëse të mbrëmjes kur ai gjuajti me shuplakë Chris Rockun Will Smith dhe ish-bashkëshortja Sheree Zampino pozojnë me çmimin e tij “Oscar” pas momentit tronditëse të mbrëmjes kur ai gjuajti me shuplakë Chris Rockun

Në janar, ai ndau një video të tyre duke kërcyer, duke mbishkrimin: ’85 Sot! Gëzuar ditëlindjen, nënë. Le të kërcejmë drejt rrugës tonë deri në 100′.

Carolyn Smith, 85 vjeç, ende jeton në Filadelfia, ku u rrit djali i saj 53-vjeçar.

Babai i Smith, Willard, një alkoolist i dhunshëm, u divorcua nga Carolyn në 2000 dhe vdiq në 2016. /Telegrafi/