LAJMI I FUNDIT:

Si duken dhe çfarë bëjnë pas 25 vitesh aktorët e filmit ikonik “Titanic”?

Si duken dhe çfarë bëjnë pas 25 vitesh aktorët e filmit ikonik “Titanic”?

Publikimi i tij në vitin 1997 ishte larg nga një mbytje – Filmi “Titanic” lundroi në librat e rekordeve me 11 çmime “Oscar” të fituara dhe një fitim prej 2.2 miliardë funtesh (2.5 miliardë euro).

Filmi epik, me regji të James Cameron, solli aktorët Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet si dashnorë të fshehtë në linjën e mallkuar të udhëtimit me anije, shkruan The Sun.


Kate – e cila u nominua për çmimin ‘Aktorja më e mirë’ për rolin e Rose – vazhdoi të luante në një varg filmash shumë të vlerësuar duke përfshirë “The Holiday”, “Iris” dhe “The Reader”, të cilët i dhanë asaj një çmim “Oscar” në vitin 2008.

Foto: Rex/Getty Images

Leo DiCaprio është gjithashtu tani një emër i madh i Hollywoodit, pasi ka luajtur në filma të suksesshëm, duke përfshirë “Inception”, “The Wolf of Wall Street” dhe “The Departed”. Në vitin 2017, ai fitoi çmimin “Oscar” për rolin e tij në “The Revenant”.

Por çfarë ndodh me pjesën tjetër të kastit të aktorëve të filmit “Titanic”, pasi kanë kaluar 25 vjet nga publikimi?

Suzy Amis – Lizzy Calvert

Alamy/Getty

Suzy luajti stërmbesën e Rose, Lizzy në skenat e ditëve të fundit, por do të ishte një nga rolet e saj të fundit të aktrimit.

Ajo u largua nga shoubiznesi pas tri paraqitjeve të tjera në filma televizivë.

Por “Titanic” e ndryshoi fatin e saj për mirë në një mënyrë tjetër – ajo u takua me bashkëshortin e ardhshëm, regjisorin James Cameron gjatë xhirimeve.

Cameron sapo ishte martuar me gruan e katërt Linda Hamilton kur dyshja u takuan dhe lidhja e përfolur me Suzyn rezultoi në prishjen e martesës dhe një marrëveshje prej 42 milionë funtesh (48.9 milionë euro).

Suzy, tashmë nënë e djalit Jasper nga martesa e saj e parë, u martua me regjisorin në vitin 2000. Ata kanë tre vajza: Claire, Quinn dhe Elizabeth.

Çifti, i cili adoptoi një dietë me bazë bimore në vitin 2012 pasi pa dokumentarin “Forks Over Knives”, jeton në një fermë organike në Hollister Ranch.

Suzy tani është një aktiviste e shquar për çështjet mjedisore, duke përfshirë modën e qëndrueshme dhe dietat vegane.

Reece Thompson – djali irlandez

Foto: Paramount/Instagram

Reece ishte një fëmijë model pesë vjeç kur iu dha mundësia për një rol të vogël në “Titanic”.

Por roli i ‘djaloshit të vogël irlandez’ doli fitimprurës, duke i sjell atij fitime në vlerë prej 30,000 funtesh në atë kohë dhe çeqe mbretërore që atëherë.

Skena e tij e vogël por e paharrueshme, e cila shfaq atë me nënën dhe motrën e tij të shtrirë në shtratin e tyre për të vdekur ndërsa dyert e klasës së tretë mbeten të mbyllura, ishte ndër skenat më tragjike në film.

Reece i ka kthyer shpinën shoubizit dhe tani punon si drejtor i marketingut dixhital në Brian Head Resort, një vendpushim skijimi në Utah.

Ai ende merr pagesën e rastësishme të rentës minerare nëpërmjet postës; ai tha për Business Insider: “Është e çuditshme sepse nuk është më e pranishme në mendjen time. Nuk është diçka si ‘Oh, kur do të marr një çek të ri Titaniku?’, dhe kur ndodh, është si, ‘Oh, mirë, 100 dollarë shtesë’”.

“Është goxha e çuditshme. Por shpresojmë që ata të vazhdojnë të fitojnë shumë sepse kjo do të thotë më shumë para për mua”.

Alexandrea Owens – Sarno – Cora

Foto: Paramount/Instagram

Alexandrea ishte tetë vjeçe kur luajti “vajzën më të mirë” të Leonardo DiCaprios, Cora – e cila kërcen në këmbë në festën e poshtme – dhe thotë se e mori pjesë rastësisht.

Ajo i tha “Cosmopolitan” se u fut në rol kur nëna e saj e mori atë dhe motrën e saj të vogël në audicione.

Vëllai i saj që qante u zgjodh nga turma për të audicionuar për pjesën e “vajzës që qante” dhe një agjent i kastit e pyeti Alexandrean nëse do të ishte e interesuar për një rol tjetër.

“Disa javë më vonë, mamaja ime kishte një mesazh në veturë ku thuhej se e kisha fituar rolin”, thotë ajo. “Më kujtohet që qaja, bërtisja, vrapova nëpër shtëpi, si një maniake e vogël”.

Ajo tregoi sesi Leo e kishte argëtuar në xhirime duke vizatuar në librin e tij të skicave dhe duke e ushqyer me gjalpë kikiriku dhe reçel.

Ajo kujtoi: “Po mendoja: ‘Ky është shoku im i ri më i mirë Leo dhe ai është shumë i lezetshëm’”.

“Në mes të skenave, ne rrinim, dhe Kate vinte dhe fliste me ne gjithashtu – ajo ishte e fiksuar pas flokëve të motrës sime, kështu që ajo gjithmonë luante me to”, tha ajo.

Tani 34 vjeçe, Alexandrea është ende duke aktruar dhe së fundmi i është bashkuar kastit të filmit “Lanes”, rreth tri çiklistëve që kërkojnë hakmarrje kur një shok vritet.

Danny Nucci – Fabrizio De Rossi

Foto: Rex/Instagram

Aktori me origjinë austriake, i cili ka një mama franceze-marokene dhe një baba italian, luajti rolin e shokut të Jackut, Fabrizio në film.

Personazhi italian humbet në valë dhe vdes në det – dhe Danny “vdiq” gjithashtu në dy filma të tjerë atë vit, “Eraser” dhe “The Rock”.

Aktori ishte i martuar me Terre Brigham, nënën e vajzës së tij më të madhe, kur luajti në “Titanic”, por një vit më vonë ata u divorcuan, pasi ai u takua me gruan e dytë Paula Marshall në xhirimet e filmit të vitit 1997, “That Old Feeling”.

Ata u martuan në vitin 2003 dhe kanë një vajzë.

Që nga “Titanic”, Danny ka luajtur në filma të ndryshëm duke përfshirë “Friends and Lovers” me Robert Downey Jr, si dhe shfaqje televizive duke përfshirë “The Rookie”.

Roli i tij më i fundit ishte politikani amerikan Mario Biaggi në mini-serialin “The Offer”, i cili u shfaq në prill.

Kathy Bates – Molly Brown

Foto: Rex

Kathy ishte tashmë një fituese e çmimit “Oscar”, pasi fitoi në kategorinë ‘Aktorja më e mirë’ për rolin e saj në “Misery” të vitit 1991, kur ajo luajti Molly Brown.

Ajo vazhdoi të luajë në “Midnight in Paris”, “About Schmidt” dhe “Revolutionary Road”, të cilat e ribashkuan atë me bashkë-yjet e “Titanic”-ut, Leo dhe Kate.

Gjatë viteve të fundit ajo është zhvendosur edhe në televizion, duke luajtur në shfaqje si “Harry’s Law”, “American Horror Story” dhe “Feud”.

Kathy, tani 74 vjeçe, ka pasur disa beteja shëndetësore, duke u diagnostikuar me kancer ovarian në vitin 2003 dhe kancer gjiri në vitin 2012, i cili rezultoi në një mastektomi të dyfishtë.

Bill Paxton – Brock Lovett

Foto: Alamy/Rex

Bill Paxton ishte i mirënjohur në kohën kur u shfaq në “Titanic”, për shkak të roleve të tij në filma të suksesshëm si: “Aliens”, “Terminator”, “Twister” dhe “Apollo 13”.

Ai luajti rolin e gjuetarit të thesarit Brock dhe shoqëroi Cameronin në “zhytjen” e tij në vitin 2003 në anijembytjen e vërtetë të “Titanic”-ut për dokumentarin “Ghost of the Abyss”.

Meriatat e tjera të filmit të Billit përfshijnë rolet e tij në “Mighty Joe Young” dhe “Edge of Tomorrow”, dhe ai gjithashtu luajti në serialin e HBO, “Big Love”, për një familje poligamiste në Utah, për pesë sezone.

Bill i martuar dy herë takoi gruan e tij të dytë, studenten britanike Louise Newberry, në një autobus numër 13 në Londër dhe menjëherë u dashurua me të.

Ata kishin dy fëmijë: James, tani 28 vjeç dhe Lydia, 25.

Në mënyrë tragjike, aktori shumë i respektuar vdiq pas komplikimeve nga operacioni në zemër në shkurt të vitit 2017, në moshën 61-vjeçare.

Familja e tij paditi kirurgun operativ për “vdekje të gabuar”, duke pretenduar se ai përdori metoda “me rrezik të lartë dhe jokonvencionale” dhe se ai nuk ishte i pranishëm në sallën e operacionit kur Bill mori një kthesë që çoi në një operacion të dytë dhe përfundimisht vdekjen e aktorit.

Ata e zgjidhën çështjen në fillim të këtij viti, duke fituar një kompensim prej 830,000 funtesh (968,000 euro).

Billy Zane – Caledon Hockley

Foto: Rex/Getty Images

Aktori amerikan Billy ishte tashmë i njohur për rolin e tij në “The Phantom” në filmin e vitit 1996 me të njëjtin emër, kur ai luajti të fejuarin e pasur dhe arrogant të Roses në “Titanic”.

Ai vazhdoi të luajë në filmin e vlerësuar nga kritikët e vitit 2001, “The Believer”, përballë Ryan Gosling, dhe luajti rolin e Billy Flynn në prodhimin e Broadway të Çikagos.

Kohët e fundit ai ka luajtur në shfaqje televizive si “MacGruber” dhe “Curfew”.

Billy ka katër filma në përgatitje, duke përfshirë “Waltzing With Brando”, në të cilin ai luan legjendën e Kumbarit, Marlon Brando.

Ashtu si personazhi i tij në “Tiranic”, Billy nuk është i panjohur për fejesat e dështuara.

I martuar me Lisa Collins për gjashtë vjet deri në vitin 1995, ai ka qenë gjithashtu i fejuar me aktoren kiliane Leonor Varela dhe yllin britanik Kelly Brook – e cila e ndërpreu fejesën papritmas – dhe më pas ai ishte në lidhje me modelen kroate Jasmina Hdagha.

Aktualisht ai është i fejuar me modelen amerikane Candice Neil dhe kanë dy vajza: – Ava Catherine, 11 vjeçe dhe Gia, tetë vjeçe.

Përveç aktrimit, Billy është një artist abstrakt dhe ka pasur ekspozita të shumta arti. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Diddy është i tmerruar nëse do të shfaqen video të tjera të dëmshme, pasi ai u filmua duke rrahur ish-in Cassie Ventura

Diddy është i tmerruar nëse do të shfaqen video të tjera të dëmshme, pasi ai u filmua duke rrahur ish-in Cassie Ventura

Magazina
Don Xhoni dënohet nga policia, pasi bëri gara shpejtësie me Lamborghini në Tiranë

Don Xhoni dënohet nga policia, pasi bëri gara shpejtësie me Lamborghini në Tiranë

Magazina

"I shoh kokë më kokë" - Pas daljes, Françeska tregon se kush mund ta fitojë Big Brother-in

Magazina
Blero përlotet pasi dëgjon zërin e Afronës në studio, e pranon publikisht: Më kanë tradhtuar

Blero përlotet pasi dëgjon zërin e Afronës në studio, e pranon publikisht: Më kanë tradhtuar

Magazina
Luiz Ejlli dhe Ghetto Geasy sjellin bashkëpunimin e shumëpritur “Ding Ding”

Luiz Ejlli dhe Ghetto Geasy sjellin bashkëpunimin e shumëpritur “Ding Ding”

Magazina
Megan Thee Stallion merr vëmendje me një veshje ekspozuese rozë, gjatë turneut veror

Megan Thee Stallion merr vëmendje me një veshje ekspozuese rozë, gjatë turneut veror

Magazina
Kalo në kategori