LAJMI I FUNDIT:

Si arriti Nadal të luante rol kyç në njërin ndër transferimet më të bujshme të Real Madridit

Si arriti Nadal të luante rol kyç në njërin ndër transferimet më të bujshme të Real Madridit

Rafael Nadal luajti një rol kyç në sigurimin e shërbimeve të Marco Asensios nga Real Madridi.

Reklama

Të dielën, Nadal bëri histori kur fitoi Grand Slam-in e tij të 21-të dhe kaloi përpara Roger Federer pasi ia doli të triumfonte ndaj Daniil Medvedev në finalen e Australian Open.

Por, ndërsa ai është i zënë duke qenë një nga lojtarët më të mëdhenj të tenisit ndonjëherë, ai ende gjen kohë për t’u përfshirë në botën e transferimeve të futbollit.

Image: PA

Një mbështetës masiv i Real Madridit, Nadal gjithashtu ka lidhje me klubin lokal RCD Mallorca dhe dikur kishte 10 për qind të aksioneve në klub së bashku me xhaxhain e tij Miguel, i cili luajti për klubin si dhe për Barcelonën.

Dhe Nadal luajti një rol kyç në një pjesë të biznesit midis Mallorcas dhe Realit, me një raportim nga La Sexta që pretendonte se pasi pa Marco Asension në aksion, ai udhëzoi presidentin e Real Madridit, Florentino Perez që ta transferonte.

“Presi (President), duhet të nënshkruash me këtë fëmijë”, i tha Nadal – Perezit.

E rrallë dhe e mahnitshme për t'u parë: Nadal shënjestëroi saktë komentatorin me top të tenisit
Lexo po ashtu E rrallë dhe e mahnitshme për t'u parë: Nadal shënjestëroi saktë komentatorin me top të tenisit

Asensio më pas iu bashkua Realit për një çmim prej 3.9 milionë euro dhe pasi kaloi një sezon tjetër në huazim te Mallorca, si dhe një huazim të përkohshëm me Espanyol sezonin e ardhshëm, ka vazhduar të bëhet një lojtar i rregullt i Real Madridit.

Ai ka fituar dy tituj të La Ligës dhe dy Liga të Kampionëve, duke shënuar në finalen e 2017 kundër Juventusit.

Në vitin 2017, Asensio konfirmoi se Nadal kishte ndikim në bashkimin e tij me 13 herë kampionët evropianë.

Image: PA

“Kjo histori është e vërtetë”, deklaroi Asensio për Real Madrid TV. “Ai thirri Florentinon dhe i tha të më transferonte”.

“Atë dimër [2014] agjenti im më tha se Real Madridi ishte i interesuar për mua. Disa klube po telefononin dhe ishte pak e tensionuar, por një ditë para ndeshjes Florentino më thirri dhe më tha se do të bëhesha lojtar i Real Madridit”.

“Gjithçka ndodhi në një ditë të vetme: shkuam në Madrid, nënshkrova kontratën, u shfaqëm në [Santiago] Bernabeu dhe në Valdebebas dhe më pas u kthyem në Mallorca për të përfunduar sezonin”, shtoi më tej ai.

Nadal thuhej se ishte një futbollist premtues si i ri, por në fund zgjodhi tenisin në vend të futbollit në një vendim që funksionoi mjaft mirë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Ligue 1
Vedat Muriqi vazhdon të jetë në radarin e Atletico Madridit

Vedat Muriqi vazhdon të jetë në radarin e Atletico Madridit

La Liga
Cristiano Ronaldo nuk ndalet, shënon dhe asiston në fitoren e Al Nassr

Cristiano Ronaldo nuk ndalet, shënon dhe asiston në fitoren e Al Nassr

Ligat tjera
“Jam i shqetësuar” - Ancelotti flet për akuzat ndaj Barcelonës për ryshfet drejt gjyqtarëve

“Jam i shqetësuar” - Ancelotti flet për akuzat ndaj Barcelonës për ryshfet drejt gjyqtarëve

La Liga
Kalo në kategori