LAJMI I FUNDIT:

Shuma astronomike: Messi dhe Benzema afër marrëveshjes me Arabinë Saudite

Shuma astronomike: Messi dhe Benzema afër marrëveshjes me Arabinë Saudite

Karim Benzema dhe Lionel Messi kanë në tavolinë oferta nga Arabia Saudite për shuma astronomike: përkatësisht 200 dhe 300 milionë euro.

Reklama

Të dy kanë një këmbë jashtë skuadrave të tyre përkatëse, Real Madrid, respektivisht PSG. Në Lindjen e Mesme, Cristiano Ronaldo që nënshkroi kontrata 200 milionë euro në vit me Al Nassr, ndërsa do të ndihmojë vendin që të fitojë të drejtën e organizimit të Kampionatit Botëror për vitin 2030.

Benzema, i cili de facto ka rinovuar me Los Blancos, nuk ka konfirmuar vazhdimësinë e tij në klub, sidomos pas ofertës së pranuar nga Arabia Saudite.

Benzema tundohet nga oferta që ka pranuar prej Arabisë Saudite
Lexo po ashtu Benzema tundohet nga oferta që ka pranuar prej Arabisë Saudite

Problemi nuk është vetëm kontrata (400 milionë euro për dy vjet), por edhe se më vonë ai do të ketë mundësi të vazhdojë të fitojë shuma të mëdha si ambasador i Botërorit 2030.

Pikërisht e njëjta gjë ndodh edhe me Messin. Kontratat me arabët janë të pastra, pa taksa dhe kjo i bën ofertat e tyre të parezistueshme.

'Super ushqimi' që po i mban në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman
Lexo po ashtu 'Super ushqimi' që po i mban në formë Ronaldon, Messin dhe Benzeman

Arabia Saudite, partnerët e së cilës janë Turqia dhe Greqia, ka krijuar një strategji për të shpresuar që të fitojnë organizmin e Kampionatit Botëror për vitin 2030, Kupën Botërore të njëqindvjetorit, në të cilën rivali i saj kryesor është Oferta Iberike e përbërë nga Spanja, Portugalia dhe Maroku.

Por, Arabia ka reaguar duke nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me CAF që anulon nismën e Kandidaturës Iberike. Ato 56 vota nga Afrika do të vendosin në shtator të vitit 2024 zgjedhjen e selisë së Kupës së Botës për vitin 2030, dhe këtu vije në pyetje imazhi që do t’i japin edhe yjet si Messi dhe Benzema. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Nga fitimi i Kupës së Botës te shitja e pishinave: Jeta e re e një prej sulmuesve më efektivë në Evropë në vitet e 90-ta

Nga fitimi i Kupës së Botës te shitja e pishinave: Jeta e re e një prej sulmuesve më efektivë në Evropë në vitet e 90-ta

Ndërkombëtare
Trajneri sensacional i klubit të Ligës Premier shfaqet si pretendent për të pasuar Ancelottin te Real Madridi

Trajneri sensacional i klubit të Ligës Premier shfaqet si pretendent për të pasuar Ancelottin te Real Madridi

La Liga
Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Serie A
Ish-lojtari i njohur holandez u gjet i droguar dhe alkoolizuar në hotel, dërgohet për rehabilitim

Ish-lojtari i njohur holandez u gjet i droguar dhe alkoolizuar në hotel, dërgohet për rehabilitim

Ndërkombëtare
Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

La Liga
Shevchenko i hyn politikës, bëhet këshilltar i Presidentit Zelensky

Shevchenko i hyn politikës, bëhet këshilltar i Presidentit Zelensky

Ndërkombëtare
Kalo në kategori