LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia e Bardhë ‘tallet’ me Trumpin për pretendimin se kishte ‘dërguar ambasadorin Grenell për të mbrojtur marrëveshjen Kosovë-Serbi’

Shtëpia e Bardhë ‘tallet’ me Trumpin për pretendimin se kishte ‘dërguar ambasadorin Grenell për të mbrojtur marrëveshjen Kosovë-Serbi’
Reklama

Shtëpia e Bardhë, përkatësisht një zyrtar i saj, ka bërë një reagim të cilin mediumi britanik Daily Mail e ka vlerësuar si “tallës” me ish-presidentin amerikan Donald Trump për pretendimin se kishte dërguar ‘ambasadorin e tij’ për të mbrojtur marrëveshjen e tij Kosovë-Serbi, duke anashkaluar administratën aktuale.

Ndryshe, Trump emëroi Grenellin të dërguar special për marrëdhëniet e paqes Kosovë-Serbi në vitin 2019, në të njëjtën kohë ai shërbeu si ambasador në Gjermani.


Grenell u emërua ushtrues detyre i drejtorit të Inteligjencës Kombëtare në vitin 2020.

Dhe Trumpi e pat emëruar Richard Grenellin të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi ndërkohë që në vitin 2020, dy shtetet arritën marrëveshjen në Washington.

Ndërkohë të enjten, Trump tha se kishte dërguar ish-ambasadorin në misionin e politikës së jashtme, por Grenell e bëri të qartë se ishte atje si një “qytetar privat”, shkruan DailyMail, përcjell Telegrafi.

Trump: Marrëveshja Kosovë-Serbi në Washington është historike dhe nuk duhet të braktiset
Lexo po ashtu Trump: Marrëveshja Kosovë-Serbi në Washington është historike dhe nuk duhet të braktiset

“Njerëzit e mrekullueshëm të Serbisë dhe Kosovës kanë kapërcyer pengesa të mëdha në ndjekjen e normalizimit ekonomik. Marrëveshjet e ndërmjetësuara nga administrata ime janë historike dhe nuk duhet të braktisen, shumë jetë janë në rrezik”, citohet deklarata e Trump.

“Rajoni është shumë i rëndësishëm dhe njerëzit kanë pritur shumë gjatë që kjo punë të lihet mënjanë. Sot, i dërguari im ambasadori Ric Grenell vizitoi kufirin Kosovë-Serbi për të theksuar rëndësinë e kësaj marrëveshje”, kishte thënë tutje ai.

Lidhur me këto deklarata të Trump, përveç mediumit britanik, një reagim nga Shtëpia e Bardhë është konfirmuar edhe nga Jennifer Epstein, reportere e Bloomberg News në Shtëpinë e Bardhë.

Ajo ka sjellë një deklaratë të një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë dhënë gazetarëve, përcjell Telegrafi.

“Jashtë imagjinatës së tij shumë aktive, Donald Trump nuk është më President dhe nuk ka asnjë ‘ambasadorë të dërguar’ që përfaqësojnë Shtetet e Bashkuara”, citohet tu ketë thënë gazetarëve një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Ndryshe, Grenell ka qenë një kritik aktiv i politikave të presidentit Joe Biden, duke përfshirë edhe rajonin e Ballkanit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Lajme
Fjalët e Besart Istrefit në gjykatë - i dyshuar për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Fjalët e Besart Istrefit në gjykatë - i dyshuar për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Drejtësi
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Naim Murseli dyshohet se pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij

Naim Murseli dyshohet se pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij

Drejtësi
Prokuroria konfirmon arrestimin e Naim Murselit dhe dorasit të Lirodona Murselit

Prokuroria konfirmon arrestimin e Naim Murselit dhe dorasit të Lirodona Murselit

Drejtësi
Arrestimi i Naim Murselit, Pacolli i shokuar: E pabesueshme dhe e trishtueshme

Arrestimi i Naim Murselit, Pacolli i shokuar: E pabesueshme dhe e trishtueshme

Lajme
Kalo në kategori