LAJMI I FUNDIT:

Shtatëmbëdhjetë gabimet në filma që ndoshta nuk i keni vërejtur asnjëherë

Shtatëmbëdhjetë gabimet në filma që ndoshta nuk i keni vërejtur asnjëherë
Merlin/BBCone

Para prerjes së fundit, skenat e filmit redaktohen shumë herë. Nga ekuipazhet e kamerave të kapura në akt deri tek objektet e harruara në vendin e gabuar nga kasti, ka kaq shumë gabime të bëra deri në projeksionin publik përfundimtar.

Disa prej tyre janë vetëm një rënie në kovë, por disa prej tyre janë kaq të vlefshme sa që pasi t’i keni vërejtur ato, filmi juaj i preferuar nuk do të jetë kurrë i njëjti.

Bright Side kërkoi gabimet më të fshehura, por më të pafalshme që do t’ju bëjnë të pyesni veten se si nuk i keni theksuar kurrë më parë.

1.Merlin

Merlin/BBCone

Nëse shikoni nga afër një skenë të serisë Merlin të BBC One, mund të shihni një shishe plastike me ujë nga Sir Leon në tryezë. Ky është një sekret kryesor i epokës.

2. Ocean’s 8

Ocean’s 8 / Warner Bros

Në filmin Ocean’s 8 është një skenë ku Rihanna po shikon transmetim të drejtpërdrejtë nga zyra e një njeriu përmes kamerës së tij në internet. Sidoqoftë, nëse vëreni emrin e skedarit që tregohet në skenë, është një .jpeg. Skedarët Jpeg janë skedarë imazhesh dhe jo filma ose transmetime live.

3. Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter dhe Chamber of Secrets / Warner Bros

Në ‘Harry Potter’ dhe ‘Chamber of Secrets’, ekziston një skenë ku profesori Snape tërheq Malfoy në këmbë, një kameraman mund të shihet në sfondin në të majtë. Epo, ai me siguri nuk është një student i Hogwarts.

4. Gladiator

Gladiator / Scott Free Productions

Ne jemi të sigurt se në Romën e Lashtë nuk kishte asnjë bombol gazi. Sidoqoftë, ekipi i Gladiatorit dukej sikur e humbi atë fakt dhe pjesa e pasme e karrocës duket sikur erdhi drejtpërdrejt nga e ardhmja.

5. Top Gun

Top Gun / Paramount Pictures

Top Gun është një nga filmat më të famshëm të viteve ’90 dhe kjo skenë me aeroplanët gati sa prekni njëri-tjetrin është ndoshta skena më e njohur e filmave. Edhe pse fluturimi i avionit është i mundur, distanca midis tyre është fantazi e pastër pasi bishtat e avionëve të luftëtarëve duhet të ishin përplasur dhe ky do të ishte fundi i tij.

6. The Matrix

Matrix / Warner Bros

Në Matricë, kur Neo është gati të hyjë në shtëpinë e Oracle me Morpheus, skena tregon karremin e të dy burrave. Gjë është se lentet e kamerës me një fletë në majë janë gjithashtu të dukshme.

7. Bohemian Rhaphsody 

Bohemian Rhapsody / 20th Century Fox

Në filmin Bohemian Rapsody, ekziston një skenë ku Brian May po mëson ‘beatin’ e këngës së tij të re që quhet “We Will Rock You” për një grup. Gjë është se viti i paraqitur është 1980 kur kjo këngë specifike u publikua në 1977.

8. Pretty Woman

Pretty Woman / Touchstone Pictures

Julia Roberts na hutoi vërtet me atë që po hante në Pretty Woman. Ishte kroasant për mëngjes apo pallaçinkë? Ose ajo hëngri kroasant në vetëm një prerje dhe shkoi direkt në pallaçinkë ose ekuipazhi kurrë nuk e vuri re ndryshimin.

9. Superman

Superman / Warner Bros

Ne të gjithë e dimë shumë mirë që Man Of Steel, aka Superman, ka superfuqi dhe mund të fluturojë. Por duket se pelerina e tij gjithashtu injoron ligjet e gravitetit. Gjatë skenës ku heroi qëndron horizontalisht jashtë një dritare xhami, ne shohim pelerinën e tij në të njëjtin drejtim edhe pse graviteti duhej ta kishte tërhequr atë poshtë.

10. The Dark Knight Rises

The Dark Knight / Warner Bros

Gotham Times me të vërtetë duhet të ndryshojë lexuesit e tyre. Gazeta e paraqitur në filmin ‘The Dark Knight Rises’ gaboi fjalën heist, por askush nga ekuipazhi i filmit nuk dukej ta vinte re. Sidoqoftë, fansat e bënë.

11. The Avengers

The Avengers / Marvel Entertainment

Widow Black, portretizuar nga Scarlet Johansson, është një luftëtare e vërtetë në filmin Avengers. Asnjëherë nuk përmendet që flokët e saj janë një armë vrasëse gjithashtu. Në një skenë ku ajo shfaqet duke luftuar ndërsa është e lidhur me një karrige, ajo përpiqet të godasë njërin nga burrat me kokën mbrapa. Me vetëm flokët e saj duke prekur fytyrën, burri bie poshtë dhe rrëzohet.

12. Titanic

Titanic / 20th Century Fox 

Kur Rose kthehet poshtë në Titanic për të liruar dhe shpëtuar Jackin e saj të dashur, ajo duket se thyen xhamin e urgjencës për të nxjerrë një sëpatë. Në fillim, xhami i thyer është zhdukur, por pasi Rozë po nxjerr sëpatën nga xhami është përsëri në vend.

13. Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines / Warner Bros

Ky është vërtet i vështirë për tu parë. Në Terminator 3: Rise of Machines ne shohim John dhe Katherine teksa hipnin në një aeroplan me emrin N3035C, por kur avioni është në ajër emri ndryshon magjikisht në N3973F.

14. Django Unchained

Django Unchained / The Weinstein Company

Django Unchained zhvillohet para Luftës Civile. Protagonisti duket se mban syze dielli në disa skena, megjithëse syzet e diellit nuk ishin në dispozicion në SH.B.A. deri në shumë dekada më vonë.

15. Spider – Man

Spider-Man / Marvel Entertainment

Duket sikur Spiderman nuk mund të vendosë se çfarë të bëjë me këtë llambë. Kur Peter Parker fillimisht e kupton aftësinë e tij për të hedhur rrjetë, ai thyen një llambë. Sidoqoftë, në skenën tjetër, llamba magjike rishfaqet po aq e mirë dhe e re në të njëjtin vend.

16. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban / Warner Bros

Në Harry Potter dhe të Prisoner e Azkaban, ekziston një skenë ku Harry dhe Hermione udhëtojnë me kohë dhe mblidhen pas kungujve të Hagrid për t’u fshehur nga Malfoy. Fatkeqësisht, mitet e lëvizshme të aktorëve nën pulovrat e tyre janë të dukshme.

17. The Avengers

The Avengers / Marvel Entertainment

Gjatë një beteje masive në Avengers, Captain America është parë duke u qëlluar në stomak nga një armë dhe kostumi i tij digjet tërësisht në pjesën e abdomenit. Sidoqoftë, në skenën tjetër, kostumi i tij duket i pastër dhe i rregullt, me vetëm një gërvishje anash. /Telegrafi/