LAJMI I FUNDIT:

Shfaqet për herë të parë në publik pasi ishte plagosur rëndë – kryeministri sllovak ka një mesazh për atentatorin

Shfaqet për herë të parë në publik pasi ishte plagosur rëndë – kryeministri sllovak ka një mesazh për atentatorin

Kryeministri populist i Sllovakisë, Robert Fico u shfaq për herë të parë në publik që kur u plagos rëndë në një atentat me armë zjarri tre javë më parë.

Në një video-fjalim të regjistruar dhe të publikuar në Facebook përpara zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, ai tha se sulmi i shkaktoi dëme serioze në shëndetin e tij dhe se “do të jetë një mrekulli nëse kthehem në punë pas disa javësh”.

Publikohen pamjet e momentit të atentatit ndaj kryeministrit sllovak
Lexo po ashtu Publikohen pamjet e momentit të atentatit ndaj kryeministrit sllovak

Ai është shëruar nga plagët e shumta pasi u qëllua në bark teksa përshëndeti mbështetësit më 15 maj në qytetin Handlova, rreth 140 kilometra në verilindje të kryeqytetit, Bratislavë.


Fico tha se ai duhet të kthehet në punë në fund të qershorit dhe korrikut dhe se nuk ndjenë “asnjë urrejtje” ndaj sulmuesit.

“Unë e fal atë”, tha ndër të tjerash kryeministri sllovak, i cili kishte fituar muaj më parë zgjedhjet parlamentare.

Flet i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak - tregon motivin pse e kreu atentatin ndaj Ficos
Lexo po ashtu Flet i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak - tregon motivin pse e kreu atentatin ndaj Ficos

Ndryshe, shkrimtari 71-vjeçar Juraj Cintula, i cili u arrestua si i dyshuar për atentatin ndaj 59-vjeçarit, ka thënë pas sulmit se “e bëra këtë sepse nuk isha dakord me politikat e qeverisë së tij”.

Cintula është themelues i Klubit Letrar Duha dhe anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovakë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Amerika
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Evropa
FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

Amerika
Kalo në kategori