LAJMI I FUNDIT:

Sheikh Mansour do ta ndjek finalen nga stadiumi – kjo është vetëm ndeshje e dytë për pronarin e Man Cityt që përcjell klubin nga afër

Sheikh Mansour do ta ndjek finalen nga stadiumi – kjo është vetëm ndeshje e dytë për pronarin e Man Cityt që përcjell klubin nga afër

Pronari i Manchester Cityt, Sheikh Mansour do të bëjë një paraqitje të rrallë në Stamboll sot (e shtunë) mbrëma, pasi ai shpreson të shohë klubin e tij të fitojë trofeun e parë evropian.

Reklama

Skuadra e Pep Guardiolës përballet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve, Interin, në stadiumin Ataturk në një përpjekje për të fituar trofeun e parë të spanjollit në Ligën e Kampionëve që nga viti 2011 dhe, më e rëndësishmja, të parin e Cityt në historinë e tyre 143-vjeçare.

Pritjet janë aq të larta sa që po raportohet gjerësisht se City do të mirëpres pronarin e tyre në këtë lojë, për herë të parë në 13 vjet, me paraqitjen e tij të fundit në një fitore 3-0 në shtëpi ndaj Liverpoolit në vitin 2010.

Ndeshja e parë e Sheikh Mansour duke shikuar Man Cityn në stadium

Në fakt, ajo fitore në Etihad është e vetmja ndeshje e Cityt që Sheikh Mansour e ka parë direkt nga tribunat e stadiumit.

Kjo pavarësisht nga finalet e panumërta në të cilat klubi i tij ka luajtur që nga marrja e pronësisë në vitin 2008, dhe 17 trofe të grumbulluar nga ajo kohë.

E tillë është rëndësia e ngjarjes së sotme, saqë pjesëtari i familjes mbretërore të Emirateve të Bashkuara Arabe thuhet se tashmë ka fluturuar në Turqi me avion privat.

Jo vetëm që është një trofe i parë evropian për t’u rrëmbyer, por City ka shansin të shkruajë veten në folklorin e futbollit anglez. Rivalët e Manchester United janë klubi i vetëm i vendit që fitoi tripletën, në vitin 1999.

Por, me Ligën Premier dhe Kupën FA të fituar tashmë, skuadra e Guardiolës mund të bëjë historinë e tyre, diçka që Sheikh Mansour do të shpresojë se mund të bëhet realitet. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Waalwijk me një deklaratë zyrtar për portierin që humbi ndjenjat në fushë ndaj Ajaxit

Waalwijk me një deklaratë zyrtar për portierin që humbi ndjenjat në fushë ndaj Ajaxit

Ndërkombëtare
Lëndimet e shumta te Arsenali, zbulohen datat e rikthimit në fushë

Lëndimet e shumta te Arsenali, zbulohen datat e rikthimit në fushë

Premier League
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
Kalo në kategori