LAJMI I FUNDIT:

Shefi i NATO-s: Është koha që Finlanda dhe Suedia të na bashkohen

Shefi i NATO-s: Është koha që Finlanda dhe Suedia të na bashkohen

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përsëritur thirrjen e tij për Turqinë dhe Hungarinë që të lejojnë Finlandën dhe Suedinë t’i bashkohen aleancës ushtarake perëndimore.

Reklama

“Është koha për të ratifikuar dhe mirëpritur plotësisht Finlandën dhe Suedinë si anëtarë”, tha Stoltenberg sot në Helsinki, duke folur së bashku me kryeministren finlandeze Sanna Marin, transmeton Telegrafi.

Stoltenberg tha se është bërë përparim me Turqinë dhe se përfaqësuesit e Ankarasë, Stokholmit dhe Helsinkit do të takohen javën e ardhshme në Bruksel.

Dy vendet nordike aplikuan për anëtarësim në Aleancë në maj, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Rrëzohet një dron pranë Moskës
Lexo po ashtu Rrëzohet një dron pranë Moskës

Pranimi i anëtarëve të rinj duhet të ratifikohet nga të gjithë aleatët, dhe Turqia e ka bllokuar këtë proces prej disa muajsh dhe kërkon ndryshime ligjore, sepse, siç pretendon ajo, Suedia simpatizon dhe mbështet terroristët kurdë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, tha se të dy kandidatët për në NATO i plotësuan kushtet e marrëveshjes me Ankaranë nga vera e kaluar.

“Vendet nordike do të jenë në një vend shumë më të mirë se përpara se të nënshkruanin”, tha shefi i NATO-s, duke shtuar se është e paimagjinueshme që do të ketë ndonjë kërcënim kundër Finlandës ose Suedisë pa një reagim të NATO-s.

Finlanda ndan një kufi më shumë se 1300 kilometra të gjatë me Rusinë. E kryeministrja finlandeze tha se Finlanda vendosi të aplikojë për anëtarësim në NATO, sepse kufiri i aleancës ishte e vetmja linjë që Rusia nuk do të kalonte.

Blinken: Nëse Kina dërgon ndihmë vdekjeprurëse për rusët, ne nuk do të hezitojmë të sanksionojmë kompani dhe individë
Lexo po ashtu Blinken: Nëse Kina dërgon ndihmë vdekjeprurëse për rusët, ne nuk do të hezitojmë të sanksionojmë kompani dhe individë

Kryeministrja finlandeze tha se kishte shpresuar se Finlanda tashmë do të ishte anëtare dhe tani pret që procesi i anëtarësimit të përfundojë para samitit të ardhshëm të NATO-s në Vilnius në korrik.

Marin vuri në dukje se parlamenti hungarez ende nuk ka miratuar zgjerimin e NATO-s, por Budapesti ka shprehur mbështetjen e tij për anëtarësim dhe nuk ka bërë asnjë kërkesë. Parlamenti në Helsinki do të debatojë dhe votojë për këtë çështje nesër. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ish-spiuni serb Spasiq për skandalin e tunellit në Gjykatën e Lartë në Mal të Zi: Sigurimi Shtetëror ka plaçkitur çfarë do që i ka rënë në dorë

Ish-spiuni serb Spasiq për skandalin e tunellit në Gjykatën e Lartë në Mal të Zi: Sigurimi Shtetëror ka plaçkitur çfarë do që i ka rënë në dorë

Mali i Zi
Ukraina bombardon tanket ruse në vijë të frontit

Ukraina bombardon tanket ruse në vijë të frontit

Evropa
Irani po ashpërson masat për vendosjen e hixhabit, një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit

Irani po ashpërson masat për vendosjen e hixhabit, një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit

Azia
Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Botë
Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e armëve në bashkëpunim me SHBA-në

Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e armëve në bashkëpunim me SHBA-në

Evropa
Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

Evropa
Kalo në kategori