LAJMI I FUNDIT:

SHBA premton mbështetje për Gazën, por jo që të përfitojë Hamasi

SHBA premton mbështetje për Gazën, por jo që të përfitojë Hamasi

Diplomati i lartë amerikan Antony Blinken premtoi të martën mbështetje për të ndihmuar në rindërtimin e Rripit të Gazës të goditur dhe për të mbështetur një armëpushim midis Hamasit dhe Izraelit.

Reklama

Megjithatë, ai ka këmbëngulur se “sundimtarët militantë islamikë të territorit” nuk do të përfitonin nga ndonjë ndihmë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Turi i Blinken, i cili filloi në Izrael dhe gjithashtu do ta çojë atë në Egjiptin dhe Jordaninë fqinje, vjen ndërsa trazirat ende mbërthejnë pjesë të Jerusalemit lindor të aneksuar pasi armëpushimi i së premtes përfundoi 11 ditë luftime në dhe rreth Rripit të Gazës.

Në një konferencë të përbashkët shtypi në Jeruzalem me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu përpara bisedimeve me presidentin palestinez Mahmud Abbas më vonë në Bregun Perëndimor, Blinken paralajmëroi se Uashingtoni nuk do të lejojë ndihmën ndërkombëtare për të rindërtuar Gazën e varfër për të përfituar Hamasi.

“Ne do të punojmë me partnerët tanë nga afër, me të gjithë, për të siguruar që Hamasi të mos përfitojë nga ndihma e rindërtimit”, tha Blinken.

E Netanyahu paralajmëroi se Izraeli do të përgjigjej shumë fuqishëm nëse Hamasi do të shkelte armëpushimin.

“Nëse Hamasi prish qetësinë dhe sulmon Izraelin, përgjigjja jonë do të jetë shumë e fuqishme”, tha kryeministri izraelit.

Ndryshe, presidenti i SHBA-së, Joe Biden tha se Blinken do të takohej “me udhëheqësit izraelitë në lidhje me angazhimin tonë të hekurt për sigurinë e Izraelit”, si dhe duke kërkuar të rindërtojë lidhjet me palestinezët. /Telegrafi/