LAJMI I FUNDIT:

SHBA furnizon Ukrainën me raketa ATACMS – çfarë do të thotë kjo për rusët?

SHBA furnizon Ukrainën me raketa ATACMS – çfarë do të thotë kjo për rusët?
Reklama

Analisti britanik ushtarak, Sean Bell ka analizuar vendimin e SHBA-së për ta furnizuar Ukrainën me sisteme raketore me rreze të gjatë veprimi ATACMS.

Perëndimi ishte kundër dërgimit të raketave me rreze të gjatë, por ky qëndrim është zbutur ndërsa lufta ka vazhduar mes ukrainasve dhe rusëve, tha Bell.


“Për fat të mirë, ato mund të lëshohen nga sistemi i raketave HIMARS, kështu që ukrainasit tashmë kanë lëshues për këto ndërsa SHBA-ja po i siguron vetëm raketat” tha ai.

Raketat “e vendosin çdo ushtar rus që është në shtetin ukrainas brenda rrezes së rrezikshmërisë dhe kjo është një aftësi vërtet interesante ushtarake”, raporton skynews.

Ai tha gjithashtu se ndryshimi i drejtimit nga pala amerikane ka të ngjarë të ketë ardhur nga fushata e vështirë e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky gjatë udhëtimit në Uashington DC.

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS
Lexo po ashtu SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS

“Vetë fakti që ata vendosën disa prej tyre në tryezë është pothuajse me siguri një rezultat i drejtpërdrejtë diplomacisë së presidentit Zelensky”, tha Bell.

Ndryshe, SHBA-ja është vendi kryesor që e ndihmon Ukrainën, e cila është pushtuar nga Rusia që nga viti i kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori