Sevilla konfirmohet si ‘mbret’ i Ligës së Evropës, triumfon me rikthim në finale ndaj Interit

Sevilla. (Photo by Friedemann Vogel/Pool via Getty Images)

Sevilla është fituese e edicionit 2019/2020 në garën e dytë më të madhe evropiane për klube, Ligën e Evropës.

Skuadra spanjolle ka arritur të fitojë me përmbysje në finale ndaj Interit me rezultat 3-2, në një ndeshje jashtëzakonisht interesante.

Finalja e madhe e Ligës së Evropës nisi me një penallti, kur Romelu Lukaku në minutën e tretë u pengua në zonë nga Diego Carlos.

Romelu Lukaku. (Photo by Martin Meissner/Pool via Getty Images)

Sulmuesi belg ishte i saktë nga pika e bardhë duke kaluar Interin në epërsi.

Por gëzimi i zikaltërve nuk zgjati më shumë se shtatë minuta dhe Luuk de Jong me një gol të bukur me kokë barazoi gjithçka në 1-1.

Luuk de Jong. (Photo by Friedemann Vogel/Pool via Getty Images)

Holandezi de Jong gjeti golin e dytë personal në këtë finale kur shënoi në minutën e 33-të pas asistimit të Banegas për epërsinë e Sevillës 2-1.

Inter u kundërpërgjigj shpejtë dhe vetëm tre minuta më vonë barazuan me mbrojtësin uruguaian Diego Godin.

Me rezultatin e barabartë 2-2 përfunduan 45 minutat e para të kësaj ndeshje finale.

Sevilla – Inter . (Photo by Lars Baron/Getty Images)

Edhe pjesa e dytë ishte spektakolare, edhe pse nuk pati gola të shumtë si në 45 minutat e para.

Dy skuadrat krijuan shumë raste, por u desh të pritej minuta e 74-të për ta parë golin e parë në pjesën e dytë.

Ishte qendërmbrojtësi Diego Carlos që shënoi një gol spektakolar me gërshërë i ndihmuar edhe nga devijimi i Lukakut për epërsinë e Sevillës 3-2.

Diego Carlos. (Photo by Wolfgang Rattay/Pool via Getty Images)

Deri në fund të ndeshjes, Inter tentoi me të gjitha forcat të barazoj rezultatin, por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Kësisoj Sevilla e fitoi edhe njëherë garën e dytë më të madhe për klube në Evropë.

Për klubin spanjoll kjo është hera e gjashtë që e fiton Ligën e Evropës, pasi më parë këtë gjë e kishin arritur edhe në edicionet 2005/2006, 2006/2007, 2013/2014, 2014/2015 dhe 2015/2016. /Telegrafi/

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Zbulohet emri i vërtetë i Kylian Mbappes - ka lënë të shokuar fansat e tij

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Zviceranët e provokojnë me pyetje Shaqirin, ai i përgjigjet me fakte: Kur nuk kam qenë i gatshëm për ngjarjet e mëdha?

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes