Nelson Semedo ka folur për largimin e tij nga Barcelona, duke i thënë se gjendja ekonomike e klubit i detyron ta bëjnë një gjë të tillë.

Mbrojtësi portugez, pavarësisht se kishte një rol në ekip, u shit te Wolverhampton Wanderers për të sjellë disa fonde shumë që ishin të nevojshme.

“Kur u ktheva nga pushimet, arrita në Barcelonë dhe fola me klubin, si zakonisht”.

“Ata më thanë që klubi kishte disa probleme financiare dhe unë isha një nga lojtarët që mund të largohesha dhe të gjeneroja para”.

“Kishte të tjerë në të njëjtin pozicion si unë: [Luis] Suarez , [Arturo] Vidal , [Ivan] Rakitic …”, ka treguar mbrojtësi për “The Telegraph”.

Pavarësisht se u largua, ish-mbrojtësi i Benficas ka disa kujtime të bukura për kohën e tij te Barcelona, përfshirë këtu që ka qenë në gjendje të stërvitet së bashku me Lionel Messi .

“Unë me të vërtetë nuk mund ta përshkruaj sa i mirë është ai”.

“Unë kurrë nuk e kam parë atë të praktikojë një goditje të lirë gjatë gjithë kohës që isha aty. Për të, ishte e natyrshme. Njerëzit thonë se praktika e bën të përsosur, por ai nuk e praktikonte dhe ishte akoma i përsosur!”.

“Në një nga ndeshjet e mia të para për Barcelonën, Messi mori topin dhe kaloi tre, katër, pesë lojtarë. Në mënyrë të pavetëdijshme, unë isha aty në fushë duke menduar: “Si mund ta bëjë këtë?”.

“Ai i bën lojtarët e mirë të duken keq”, tregon Semedo. /Telegrafi/