Ish-kampioni i botës në Formula 1, Sebastian Vettel adhuron edhe dy sporte, tenisin dhe futbollin.

Piloti i skuderisë italiane Ferrarit, i cili përfundoi i dyti këtë herë në kampionatin e veturave të shpeshta me 320 pikë, tha se ishte kryesisht tifoz i tenistit Roger Federer.

Gjermani tha se po ndjek zhvillimet në botën e tenisit dhe shtoi se do të dëshironte ta njihte për së afërmi tenistin zviceran.

“Kam pasur mundësi të takohen vetëm një herë, ne shtrënguan duart dhe kjo është e gjitha. Unë kurrë nuk kishte mundësi që të bisedoj me të. Ai është simbol i estetikës dhe përsosmëri në sport”.

“Federer është i përjetshëm. Ka rregulla që vlejnë për të gjithë ose është një përvojë e jashtëzakonshme, është 37 vjeçar”, tha piloti.

Të gjitha lajmet rreth Sebastian Vettel Të gjitha lajmet rreth Sebastian Vettel

Përveç që ndjek turnetë e tenisit nëpër botë, Vettel është një tifoz i pasionuar i ekipit të futbollit, Eintracht Frankfurt.

“Unë jam një tifoz i madh i Eintrachtut. Këtë sezon jemi duke u bërë të mëdhenj. Ka shumë që besojnë se Frankfurti do të përfundoj në zonën e Ligës së Kampionëve. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë”, ka thënë Vettel.

Të gjitha lajmet rreth Roger Federer Të gjitha lajmet rreth Roger Federer

Ndryshe, sezoni i ri Formula 1 fillon më 17 mars 2019, ku gara e parë do të zhvillohet në Melburn për Grand Prix e Australisë. /Telegrafi/