LAJMI I FUNDIT:

Scaroni: Stadiumi i ri i Milanit është prioritet pas rezultateve në Ligën e Kampionëve

Scaroni: Stadiumi i ri i Milanit është prioritet pas rezultateve në Ligën e Kampionëve

Presidenti i Milanit, Paolo Scaroni këmbëngul se një stadium i ri për kuqezinjtë dhe rivalët e tyre të qytetit, Interin, është një prioritet, veçanërisht pas arritjeve të tyre në Ligën e Kampionëve.

Reklama

Djelmoshat e Stefano Piolit janë kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve për herë të parë pas 11 vitesh, duke mposhtur Tottenhamin e Antonio Contes me rezultat të përgjithshëm 1-0.

Interi dhe Napoli janë gjithashtu në mesin e tetë klubeve më të mira në Evropë këtë sezon dhe ata mund të takohen në çerekfinale në shortin e së premtes.

Milani shtyn përpara planet e reja të stadiumit pa Interin
Lexo po ashtu Milani shtyn përpara planet e reja të stadiumit pa Interin

“Pa dyshim, një derbi evropian do të ishte një ngjarje globale, do të thoshte shumë për qytetin e Milanos, i vetmi qytet në Evropë me dy klube në këtë nivel në Ligën e Kampionëve”, ka thënë fillimisht Scaroni për Gazzetta dello Sport.

“Ky rezultat konfirmon prioritetin për t’i dhënë klubeve një stadium të ri, për të vazhduar konkurrencën në skenën ndërkombëtare”.

Interi dhe Milani po punojnë në dy projekte të ndryshme për një stadium të ri dhe kuqezinjtë duken të vendosur të ndërtojnë arenën e tyre pa Interin në zonën e La Maura, jo shumë larg nga San Siro. Interi ende shpreson se Milani do të pranojë të ndërtojë stadiumin e ri me ta në San Siro.

Scaroni nuk është i bindur se një derbi italian në çerekfinale do të ishte një gjë e mirë për futbollin italian.

Drejtori i Interit, Marotta shpreson të takohet me Milanin në finalen e Ligës së Kampionëve
Lexo po ashtu Drejtori i Interit, Marotta shpreson të takohet me Milanin në finalen e Ligës së Kampionëve

“Unë do të doja që të gjitha klubet e Serie A të kenë një shans për t’u kualifikuar në gjysmëfinale, do të ishte një sukses i madh,” tha ai.

“Tetë klubet e mbetura në garë janë më të mirët në futbollin evropian, ne jemi gati për një ndeshje të menduar por emocionuese pavarësisht kundërshtarit”, përfundoi presidenti i Milanit.

Nga ana tjetër, drejtori i Interit, Beppe Marotta tha se takimi me Milanin në çerekfinale do të ishte i mirë, edhe nëse gjëja më e mirë do të ishte një derbi evropian në finalen e Stambollit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Ligat tjera
Girona befasia e sezonit në La Liga, lider duke lënë mbrapa emra të mëdhenj

Girona befasia e sezonit në La Liga, lider duke lënë mbrapa emra të mëdhenj

La Liga
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Nedim Bajrami përkujdeset që t’i jap fund serisë pozitive të Interit në Serie A

Nedim Bajrami përkujdeset që t’i jap fund serisë pozitive të Interit në Serie A

Serie A
Romano flet për lajmin që i ndryshoi jetën: Vetëm Salihamidzic, Kahn dhe unë e dinim këtë

Romano flet për lajmin që i ndryshoi jetën: Vetëm Salihamidzic, Kahn dhe unë e dinim këtë

Bundesliga
Nedim Bajrami shënon gol të bukur kundër Interit

Nedim Bajrami shënon gol të bukur kundër Interit

Serie A
Kalo në kategori