LAJMI I FUNDIT:

Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Ish-ylli i Real Madridit, Sami Khedira e ka cilësuar bashkatdhetarin e tij gjerman Mesut Ozil si lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë. 37-vjeçari ishte në një intervistë me Rio Ferdinand në emisionin e tij FIVE.

Të dy ishin pjesë e Real Madridit për disa vite, ndërkohë që ndanin fushën me ngjyrat e Gjermanisë. Dyshja krijuan një partneritet të shkëlqyer në mesfushë dhe ishin pjesë e skuadrës së Joachim Loew që fitoi Kupën e Botës FIFA 2014.

Khedira kohët e fundit u shfaq në emisionin e Ferdinandit për një pjesë të quajtur Legend Lounge, ku ish-reprezentuesi gjerman foli për një sërë temash. Në një moment, Ferdinand e pyeti Khediran se çfarë lloj lojtari ishte Ozil, të cilit ai u përgjigj: “Për mua, ai ishte lojtari më i mirë që kam parë ndonjëherë.. nga ana teknike dhe vizioni i tij, si, e dini, prekja e tij e parë, lëvizja e tij midis pjesëve të fushës dhe për të kuptuar lojën se si t’i jepni pasime….pra më i miri që kam parë ndonjëherë”.


Çmenduria e Ozil: Ngritë 50 kilogramë me një dorë dhe 50 me tjetrën - "bishë" në transformim trupor
Lexo po ashtu Çmenduria e Ozil: Ngritë 50 kilogramë me një dorë dhe 50 me tjetrën - "bishë" në transformim trupor

Ky është një lëvdatë e madhe nga Khedira, por nëse shikoni statistikat, vlerësimi i tij për Ozilin nuk është i largët. Pas viteve të shkëputjes me Werder Bremen, ai u vendos në mesin e krijuesve më të mirë në Real Madrid.

Në tre vjet në klub, ai shënoi 27 dhe asistoi 81 gola, shumë prej të cilëve ishin për Cristiano Ronaldon, i cili në mënyrë të famshme pranoi se ishte “i zemëruar” pas largimit të Ozilit te Arsenali në 2013.

Me skuadrën e Ligës Premier, 35-vjeçari vazhdoi formën e tij të zjarrtë dhe ishte në krye të lojës së tij për pesë vitet e para përpara se një rënie e madhe të çonte në largimin e tij në 2020. Ozil u tërhoq nga kombëtarja gjermane në 2018 si protestë kundër anëtarëve të federatës për racizëm. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori