LAJMI I FUNDIT:

Rumani: Protestat vazhduan përkundër vendimit për referendum

Rumani: Protestat vazhduan përkundër vendimit për referendum

Parlamenti i Rumanisë ka vendosur dje që të mbahet referendum për mbështetjen publike të luftës kundër korrupsionit. Megjithatë nuk është e qartë se çfarë pyetje do të bëhej në referendum, por ai shihet si mënyrë për ta shtuar mbështetjen për luftën që po vazhdon kundër korrupsionit në këtë vend.

Reklama

Por, ky legjislacion nuk ia doli t’i qetësoj protestuesit kundër qeverisë, që edhe mbrëmë u tubuan për të 14 herë me radhë në kryeqytetin Bukuresht.

Të gjithë 310 ligjvënësit e pranishëm në seancën e parlamentit votuan në favor të referendumit, që ishte propozuar nga presidenti rumun, Klaus Iohannis, i cili është mbështetës i fuqishëm i protestave, transmeton Evropa e Lirë.

Këto ishin demonstratat më të mëdha kundër qeverisë së krahut të majtë prej rënies së komunizmit, pasi ajo e publikoi një dekret, me të cilin zbuteshin legjislacionet kundër korrupsionit.

Më vonë qeveria e tërhoqi këtë dekret, por protestat masive vazhduan me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë.

Në trend Botë

Më shumë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Kalo në kategori