Ndërsa bie nata, një grup peshkatarësh lundrojnë në brigjet e Tajvanit, ku përgatiten për të kapur peshqit me një metodë tradicionale: zjarrin.

Pasi ata janë në det, një peshkatar ndez zjarrin në një shkop me gaz acetileni – i krijuar duke shtuar ujë në grepin e kalciumit, të cilin vendasit e quajnë gurë sulfurik.

Qindra sardele të shndritshme me shkallëzim hidhen nga deti si yje të ndezur, ndërsa peshkatarë të tjerë i mbledhin ato në rrjeta. Ndërsa peshkimi fillon, era e fortë e gazit mbetet në ajër, raporton cnn.

Për shekuj me radhë, peshkatarët vendas kanë kapur me zjarr peshqit e llojllojshëm.

Sipas Departamentit të Çështjeve Kulturore të Qytetit të Ri Taipei, dokumentacioni më i hershëm i teknikës është i një shekulli më parë, gjatë një periudhe kur ishulli sundohej nga japonezët.

Praktika besohet se ka origjinën nga njerëzit Basay, një grup aborigjen që jetuan në zonë për shekuj me radhë, transmeton Telegrafi.

Deri gjashtë dekada më parë, rreth 100 anije peshkimi do të lundronin midis muajit maj dhe gusht, duke ndriçuar detin me “flakë të verdha të buta”.

Por ndërsa sardeleve të shkallëzuara u ra vlera, vetëm një varkë e vetme peshkimi ende ekziston në Tajvan.

Një praktikë që daton shekuj më parë

Hsu Cheng-cheng, një organizator i turneut tajvanez, ka qenë në një mision për të mbajtur gjallë traditën.

Që nga viti 2012, Hsu ka drejtuar turne të rregullta në Jinshan, një qytet bregdetar rural në Tajvanin verior, duke i lejuar turistët të vlerësojnë traditën nga afër.

Ai shpjegon se praktika e peshkimit të zjarrit u miratua gjerësisht në ditët e vjetra sepse ishte efektive në kapjen e sardeleve të luskuara, të cilat ishin të njohura në Tajvan.

“Në atë kohë, njerëzit kapnin sardelet e luskuara si ushqim. Peshku është i ëmbël dhe ka shumë kocka të vogla, kështu që është i pasur me kalcium”, thotë ai për CNN. “Peshku zakonisht skuqet ose gatuhet në salcë me xhenxhefil të copëtuar”, shtoi ai.

Sardelet e shkallëzuara u kapën normalisht gjatë sezonit të verës sepse peshqit do të ndiqnin rrymën e ujit përmes Oqeanit Paqësor në brigjet e Tajvanit.

Pasi varka mbërriti në vendin e peshkimit, peshkatari përgjegjës për ndezjen e zjarrit – i njohur si “shefi i zjarrit” – do të udhëzonte ekipin e tij që të shtonte sasinë e duhur të ujit në kohën e duhur.

Sardelet, të tërhequra nga drita, kërcejnë nga uji dhe futen në rrjetat e peshkimit.

Sidoqoftë, tradita u zbeh ngadalë pasi numri i sardeleve të luskuara në zonë ra shpejt.

Peshku gjithashtu gradualisht u bë më pak i popullarizuar dhe më i lirë, duke bërë që shumë peshkatarë të tërhiqen dhe të largohen nga industria.

Ruajtja e traditës

Hsu, 60 vjeç, tha se ishte frymëzuar për të ruajtur traditën sepse ishte një pjesë e rëndësishme e trashëgimisë lokale të Tajvanit.

“Kisha një ndjenjë të fortë se së shpejti do të shuhej”, thotë ai. Hsu, i cili gjithashtu ka udhëhequr eko-turne, thotë se ai vlerëson rëndësinë e trashëgimisë kulturore për shkak të lidhjes së saj të ndërthurur me ekologjinë vendase.

Për shkak se nuk është më fitimprurëse për të kapur sardele të shkallëzuara, udhëtimet e Hsu kanë krijuar të ardhura për peshkatarët, duke i lejuar ata të vazhdojnë me traditën dhe ta promovojnë atë në pjesën tjetër të botës.

Në vitin 2015, tradita e peshkimit në zjarr u rendit nga qeveria lokale si një “pasuri kulturore”, duke rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e ruajtjes së praktikës.

Një shkëlqim shprese

Ndërsa shumë peshkatarë janë pensionuar për shkak të punës së vështirë dhe të ardhurave të ulëta, Chien Shi-kai, 28 vjeç, vendosi t’i bashkohej profesionit për të vazhduar biznesin familjar.

Chien filloi të mësonte se si të kapte sardelet me zjarr menjëherë pasi mbaroi një shërbim të detyrueshëm ushtarak.

“Babai im zotëron një nga anijet e peshkimit të zjarrit, kështu që ishte e natyrshme për mua që t’i bashkohesha biznesit”, thotë ai.

“Dy vjet më parë”, shefi i zjarrfikësve “duhej të tërhiqej për shkak të çështjeve shëndetësore. Babai im dhe xhaxhallarët në barkë donin të kalonin traditën tek brezi i ardhshëm dhe ata më inkurajuan të merrja përsipër. Kjo është arsyeja pse u bëra shef i zjarrfikësve në një kohë kaq të shkurtër”.

Sot, Chien është përgjegjës për ndezjen e flakës në varkën e fundit të peshkimit të zjarrit në Tajvan.

Gjatë sezonit të peshkimit veror, ai zakonisht punon gjithë natën për të kapur peshqit. “Është një punë nate shumë e madhe. Kur gjërat zënë, ne duhet të punojmë nga ora 4 pasdite deri në orën 7 të mëngjesit”, thotë Chien.

Por puna është shpërblyese, shton ai, sepse gëzon ndjenjën e arritjes kur godet në vendin e duhur dhe kthehet me një kapje të madhe.

Janë diskutuar plane të ndryshme midis komunitetit dhe autoriteteve për të mbajtur gjallë traditën e peshkimit në zjarr, por Chien thotë se asgjë nuk është më e ngutshme sesa kthimi i peshkut përsëri.

“Pavarësisht nëse doni ta promovoni atë si një atraksion turistik ose të rrisni përfitimin e biznesit, gjithçka kthehet tek peshqit”, shpjegon ai. “Nëse nuk kemi ndonjë peshk, nuk do të jetë emocionues për turistët, as nuk do të jetë e mundur të rrisim të ardhurat”.

Ndërkohë, Chien dhe Hsu janë bashkuar. Hsu ka drejtuar turne 4.5-orëshe për të shfaqur peshkimin në zjarr për turistët dhe entuziastët e fotografive gjatë muajve të verës.

Nga Bisha Harbour në Keelung, një qytet fqinj i New Taipei, turistët mund të hipin në një anije të veçantë që lundron pranë varkës së peshkimit të Chienit ndërsa bën kapjen.

Praktika u drejtohet plotësisht turistëve: varka e peshkimit me zjarr lundron më ngadalë se zakonisht, në mënyrë që varka e mbushur me turistë të arrijë; peshkatarët gjithashtu qëndrojnë në një vend më gjatë se zakonisht në mënyrë që njerëzit të kapin bukurinë e skenës me kamerat e tyre.

Pasi kapen sardelet e shkallëzuara para turistëve, shumica e peshqve më pas lëshohen përsëri në det. Hsu thotë se kjo do të lejojë që popullsia e peshkut të rritet në të ardhmen.

Ai shpreson se modeli aktual i biznesit mund t’i japë traditës së vjetër një shans për të mbijetuar.
“Nëse peshqit janë kthyer përsëri dhe një praktikë e tillë mund të krijojë përfitime të mjaftueshme ekonomike, peshkatarë të rinj mund të bashkohen dhe tradita mund të ringjallet”, thotë Hsu. /Telegrafi/