LAJMI I FUNDIT:

‘Ronaldo mori atë që deshi, por ai mbetet një legjendë e Unitedit’ – Rooney i vendosur në qëndrimin e tij

‘Ronaldo mori atë që deshi, por ai mbetet një legjendë e Unitedit’ – Rooney i vendosur në qëndrimin e tij
(Foto: Getty)

Wayne Rooney ka pranuar se Cristiano Ronaldo mori atë që deshi duke e detyruar Manchester Unitedin ta lejonte largimin e tij, megjithatë ka pohuar se superylli portugez mbetet një legjendë e klubit.

Reklama

Pesë herë fituesi i Topit të Artë ndërpreu rikthimin e tij te Djajtë e Kuq në nëntor të vitit të kaluar, pas kritikave drejtuar disa figurave të rëndësishme të Unitedit.

Si pasojë, klubi anglez ia ndërpreu kontratën dhe 38-vjeçari e vazhdoi karrierën në Arabinë Saudite te Al Nassr, ku përfiton shuma marramendëse parash.

“Mendoj se e mori atë që deshi. Për Manchester Unitedin ishte shumë e rëndësishme që të dilte sa më shpejt nga ajo situatë dhe fokusohej te grupi i lojtarëve që ishin aty dhe donin të qëndronin aty. Dhe mendoj se kjo është pika, ku (Erik) ten Hag ka bërë punë shumë të mirë në rifokusimin e lojtarëve dhe vendosjen e tyre në një pozitë ku janë, padyshim, të qetë në top katërshe dhe gjithashtu duke fituar Kupën (Carabao)”, ka deklaruar Rooney për CNN.

(Foto: Getty)

Ka pasur sugjerime se Ronaldo e ka njollosur imazhin e tij në sytë e tifozëve të Unitedit me veprimet e çuditshme gjatë periudhës së dytë në Angli, por ish-sulmuesi anglez këmbëngul se bashkëlojtari i tij i dikurshëm mbetet një ikonë në Mançester.

'Kush qesh i fundit, qesh më së miri': Rooney reagon për largimin e Ronaldos nga United
Lexo po ashtu 'Kush qesh i fundit, qesh më së miri': Rooney reagon për largimin e Ronaldos nga United

“Jo, mendoj se ajo që ai ka bërë për Manchester Unitedin është e mrekullueshme. Dhe ai ka fituar tituj të Ligës Premier, e ka fituar Ligën e Kampionëve, ka shënuar shumë gola. Kështu që unë mendoj se sigurisht për tifozët dhe sigurisht për lojtarët, ish-shokët e tij të skuadrës që kanë luajtur me të, sidomos nga koha ime, nuk do ta harrojmë kurrë atë që ai bëri për Manchester Unitedin. Sepse në sytë e mi, ai do të jetë gjithmonë një legjendë e klubit dhe është turp se si përfundoi kësaj radhe. Por, nuk mendoj se kjo heq diçka nga trashëgimia e tij në klub”, ka shtuar Rooney.

Ronaldo shënoi 118 gola në qëndrimin e parë te Man United duke fituar – mes tjerash – tre tituj të Ligës Premier dhe Ligën e Kampionëve. Ndërsa në qëndrimin e dytë, e gjeti rrjetën 27 herë në 54 ndeshje, prej se u kthye në Old Trafford nga Juventusi në vitin 2021. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Drejtori në largim i Barcelonës zbulon se çfarë po ndodhë me rastin e Messit

Drejtori në largim i Barcelonës zbulon se çfarë po ndodhë me rastin e Messit

La Liga
Si e kishte parashikuar saktë nëna e ndjerë e Adriano Gallianit rrugëtimin e Monzas për në Serie A

Si e kishte parashikuar saktë nëna e ndjerë e Adriano Gallianit rrugëtimin e Monzas për në Serie A

Serie A
Pochettino e do njërin ndër yjet më të mëdhenj të Real Madridit te Chelsea

Pochettino e do njërin ndër yjet më të mëdhenj të Real Madridit te Chelsea

Premier League
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
Vetëm 15 vjeç, por talenti i Barcelonës ka shënuar njërin ndër golat më të bukur të këtij sezoni

Vetëm 15 vjeç, por talenti i Barcelonës ka shënuar njërin ndër golat më të bukur të këtij sezoni

La Liga
Kroos i dashuruar në lojën e talentit të Real Madridit: Ky djalë duhet të stërvitet me ne çdo ditë sepse është i mrekullueshëm

Kroos i dashuruar në lojën e talentit të Real Madridit: Ky djalë duhet të stërvitet me ne çdo ditë sepse është i mrekullueshëm

La Liga
Kalo në kategori