Ish-mesfushori i Barcelonës dhe Milanit, Ronaldinho, besohet të jetë afër falimentimit, ku pretendohet se ka më pak se 6 euro në bankë.

Braziliani ka qenë në një betejë të gjatë ligjore me qeverinë braziliane mbi një tokë ku ka ndërtuar në Porto Alegre.

Në vitin 2015 u vendos që punimet ishin në tokë të mbrojtur dhe duhej të shkatërroheshin, me gjobë prej 187,000 mijë euro për dëmtimin e mjedisit.

Sipas UOL Esporte, as Ronaldinho as vëllai i tij nuk janë pajtuar me vendimin, duke rezultuar në sekuestrimin e pasaportave të tyre.

Gjoba tani është rritur në rreth 2 milionë euro, por ish-futbollisti duket se nuk ka para për ta paguar atë, pavarësisht marrëveshjes së tij të madhe dhe të vazhdueshme me kompaninë për veshjen sportive Nike.

Pretendohet se ai ka hiq më pak se 6 euro në bankë dhe gjithashtu i ka borxh vëllait të tij.

Ronaldinho vepron gjithashtu si ambasador për Barcelonën.

38-vjeçari ka luajtur për klube si PSG, Barcelona e Milan, përpara se të kthehej në Brazil me Flamengon.

Më vonë ai luajti edhe për Atlético Mineiro, Querétaro dhe Fluminense. /Telegrafi/