Ish-trajneri i Barcelonës, Ronald Koeman, ka nisur një sulm thumbues ndaj klubit pas mënyrës së shkarkimit të tij në fillim të këtij sezoni.

Holandezi u shkarkua në fund të tetorit – pas humbjeve në ligë kundër Real Madridit dhe Rayo Vallecano respektivisht, duke vazhduar një fillim të dobët të sezonit. Ishin në avion rrugës për në shtëpi nga humbja në Rayo ku presidenti i klubit Joan Laporta i tha atij se ishte shkarkuar.

Ish-kapiteni i Barcelonës, Xavi, u emërua si pasardhësi i tij në një tjetër shenjë se Barça po kthehej në të kaluarën e tyre, ashtu siç kishin bërë me rikthimin e presidentit Laporta në mars të vitit të kaluar. Sezoni i Blaugranas është përmirësuar muajt e fundit pas atij ndryshimi të trajnerit dhe një janari të ngarkuar me investime.

Reklama
Reklama

Koeman was sacked on the flight back to Barcelona from Madrid

Koeman ka filluar të thyejë heshtjen e tij për natyrën e largimit të tij nga Camp Nou dhe në fillim të këtij muaji dha një intervistë të jashtëzakonshme në të cilën ai akuzoi presidentin e Barçës, Laporta se e mashtronte vazhdimisht.

Strategu holandez u emërua nga paraardhësi i Laportës në këtë rol, Josep Maria Bartomeu, dhe ai ka folur për marrëdhëniet e tij të ftohta me presidentin aktual të Blaugranas. Ai vazhdimisht ka aluduar në procesin e tij të mendimit se ai kurrë nuk kishte gjasa të mbahej nga klubi pa sukses të madh në fushë.

Koeman tani ka kritikuar mënyrën e shkarkimit të tij, e cila u vendos nga Laporta dhe bordi i tij i drejtorëve në udhëtimin me aeroplan nga Rayo. Trajneri holandez u informua më pas për vendimin përpara se avioni të ateronte në Barcelonë, me lojtarët e ekipit të parë që ishin të informuar për ngjarjet që po shpalosen.

Reklama
Koeman thyen heshtjen, flet për largimin e tij dhe të Messit nga Barcelona, situatën me Laportan dhe emërimin e Xavit Koeman thyen heshtjen, flet për largimin e tij dhe të Messit nga Barcelona, situatën me Laportan dhe emërimin e Xavit
Reklama

Ish-trajneri i Holandës shpjegoi për mediumin holandez Hoge Bomen, sipas Diario AS: “Si më shkarkoi Laporta? Në aeroplan. Një gjë që më lëndoi ishte se lojtarët ishin ulur pas nesh, ndërsa unë duhej të shkoja të ulesha pranë tij. Ai gjithmonë thotë të njëjtën gjë – se unë jam një legjendë e klubit. Ai duhet ta vërtetojë atë atëherë”.

Koeman ka pohuar më parë se Laporta vazhdimisht e mohonte se do të emëronte Xavin për ta zëvendësuar, mes akuzave se ai gjithmonë kishte gjasa të shkarkohej pavarësisht rezultateve në fushë.

“Ai më kishte thënë një mijë herë se Xavi nuk do të ishte trajneri i tij, sepse i mungonte përvoja”, shtoi holandezi. “Por, ai kishte nevojë për një mburojë, dikë që të fshihej pas. Nuk do të më shihni në Camp Nou për një kohë, nuk mund ta bëj këtë ende. Me këtë president nuk mund të pretendoj se nuk ka ndodhur asgjë”.

Reklama
Reklama

Koeman was appointed by Joan Laporta's predecessor Josep Maria Bartomeu

“Unë nuk kam qenë trajner i Laportës. Këtë ndjesi e kam pasur që në momentin e parë, pas zgjedhjeve nuk ka pasur asnjë kalkulime mes nesh. Ajo mbështetje e nevojshme nga lart që i duhet çdo trajneri nuk ishte aty për mua. E rëndësishme nuk ishin paratë për mua”, ka shtuar më tej ai.

Barça aktualisht është e treta në renditje në La Liga nën drejtimin e Xavit dhe kalon në raundin e 16-të Ligës së Evropës. /Telegrafi/