Rodri thyen rekordin që ka qëndruar për 16 vjet pas fitores ndaj Man United

Mesfushori i Manchester Cityt, Rodri ka thyer një rekord që ka qëndruar për 16 vite pas fitores 3-1 të skuadrës së tij ndaj Manchester United.

Marcus Rashford kaloi United në avantazh në pjesën e parë me një goditje të mrekullueshme nga rreth 25 metra.

Megjithatë, Phil Foden shënoi një dygolësh në pjesën e dytë dhe Erling Haaland shtoi një të tretë për të parë Cityn të merrte një fitore vendimtare në derbi.

Guardiola emëron lojtarin më të mirë në Ligën Premier
Lexo po ashtu Guardiola emëron lojtarin më të mirë në Ligën Premier

Rezultati tani do të thotë se mesfushori i Cityt, Rodri nuk ka humbur asnjë ndeshje klubi që nga humbja 1-0 e Cityt ndaj Tottenhamit në shkurt 2023.

Që atëherë ai ka përfaqësuar Cityn në 59 sfida pa shijuar humbjen – seria më e gjatë e ‘pamposhtur’ e çdo lojtari të Ligës Premier.

Lexo po ashtu Guardiola tregon se si shpartalluan Man Unitedin me zbulimin e taktikës së thjeshtë të Ten Hag

Rodri e kaloi ish-mbrojtësin e Chelseat, Ricardo Carvalho, i cili kaloi 58 ndeshje pa humbje, midis nëntorit 2006 dhe shkurtit 2008.

Fitorja e Cityt gjithashtu i dha fund serisë së United prej 143 ndeshjesh në Ligën Premier pa humbur kur kryesonte në pjesën e parë. /Telegrafi/

Grushte të fuqishme dhe hedhje në tokë, turko-gjermani Cinkara e fiton luftën ndaj boksierit kosovar Armend Xhoxhaj

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon ‘arsyen e vetme’ që çoi tek përplasja e Salahut me Kloppin

Salah dhe Klopp përfshihen në një përplasje të furishme verbale – egjiptiani duhej të qetësohej nga Nunez

Klubi i ka 2,2 milionë euro borxh, ylli i Kosovës tregon si e ndërpreu kontratën falë FIFA-s

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Tuchel e ka analizuar Real Madridin në detaje – por zbulon një shqetësim të madh para ndeshjes