LAJMI I FUNDIT:

Rodgers zëvendësoi Wesley Fofanan pas një ore loje, arsyeja ishte e fortë pasi mbrojtësi po agjëronte Ramazanin dhe duhej të bënte ‘iftar’

Rodgers zëvendësoi Wesley Fofanan pas një ore loje, arsyeja ishte e fortë pasi mbrojtësi po agjëronte Ramazanin dhe duhej të bënte ‘iftar’

Trajneri i Leicester Cityt, Brendan Rodgers konfirmoi se ai e largoi mbrojtësin Wesley Fofana pas një ore loje në fitoren 3-0 ndaj West Brom sepse ai po agjëron muajin e shenjt të Ramazanit.

20-vjeçari është një mysliman i devotshëm dhe aktualisht po merr pjesë në agjërimin e muajit të shenjt të fesë islame, muaj i cili filloi para më shumë se një javë më parë.

Si pjesë e një prej pesë shtyllave të Islamit, shumë orë të ditës apo më saktë nga koha e ‘sabahut’ deri në ‘aksham’, myslimanët nuk do të hanë ose pinë pasi tregojnë përkushtimin e tyre ndaj fesë së tyre dhe Zotit të tyre, Allahut.

Kjo gjë mund të jetë një situatë e vështirë për t’u menaxhuar për atletët e nivelit elitar duke pasur parasysh kërkesat e punës së tyre.

Mbrëmjen e kaluar, Fofana nuk kishte ngrënë ose pirë që nga lindja e diellit dhe kështu Rodgers donte të mbronte qendërmbrojtësin e tij duke e zëvendësuar atë me Marc Albrighton në minutën e 60-të.

Zëvendësimi i lojtarit nga trajneri skocez erdhi pasi Rodgers donte të lejonte Fofanan të ‘prishte’ agjërimin e tij.

Ndryshe, Rodgers është vlerësuar lartë për shfaqjen e aftësive të shkëlqyera në menaxhimin e njeriut, teksa e ka lavdëruar Fofanan për nivelin që ai ka trajnuar dhe luajtur gjatë periudhës së Ramazanit. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
“Çfarë lojtari” - Bellingham i impresionuar nga ylli i Liverpoolit

“Çfarë lojtari” - Bellingham i impresionuar nga ylli i Liverpoolit

Premier League
Ylli i Real Madridit mirëpret transferimin e Mbappes

Ylli i Real Madridit mirëpret transferimin e Mbappes

La Liga
Zbulohet oferta e 'çmendur' që Man Utd i bëri Mbappes, por francezi do të transferohet te Reali për shumë më pak

Zbulohet oferta e 'çmendur' që Man Utd i bëri Mbappes, por francezi do të transferohet te Reali për shumë më pak

Premier League
Revolucion tek Manchester United, të paktën dhjetë lojtarë pritet të largohen gjatë verës

Revolucion tek Manchester United, të paktën dhjetë lojtarë pritet të largohen gjatë verës

Premier League
Barcelona synon të ofrojë kartonin e një lojtari për të kompletuar transferimin e mesfushorit të Evertonit

Barcelona synon të ofrojë kartonin e një lojtari për të kompletuar transferimin e mesfushorit të Evertonit

La Liga
Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

La Liga
Kalo në kategori