Trajneri i Italisë, Roberto Mancini sugjeroi se Milani, Interi dhe Juventusi kanë të shanse më të mira sesa Roma dhe Napoli, për të fituar Scudetton këtë sezon.

Sezoni i Serie A fillon këtë fundjavë dhe tifozët janë të ngazëllyer për të parë cilësinë e skuadrave më të mira pas një afati kalimtar interesant të transferimeve të verës, e cila ka parë largimin e shumë tipareve të rregullta për t’i hapur rrugë fytyrave të reja.

Duke folur për La Gazzetta dello Sport, Mancini dha mendimet e tij për garën për titull këtë sezon dhe cilat skuadra janë pretendentë për Scudetto.

Titulli i Serie A mund të caktohet nga një “play-off” në sezonin e ardhshëm Titulli i Serie A mund të caktohet nga një “play-off” në sezonin e ardhshëm

“Milani, Interi dhe Juventusi përballë të gjithëve. Më pas mendoj se Roma dhe Napoli”, ka thënë fillimisht Mancini për La Gazzetta dello Sport.

Reklama
Reklama

“Futbolli i vërtetë duhet të fillojë, por vera e kuqezinjve ka dërguar shenja ngushëlluese. Ata kanë Leaon që mund të rritet ende shumë dhe e njëjta gjë vlen edhe për Tonalin. Për të dy do të duhet të jetë sezoni vendimtar”.

“Nerazzurrët kanë gjithmonë të njëjtën mbrojtje dhe tre pikët do të sjellin më shumë përqendrim, ndërsa Lukaku në Itali bën diferencën. Plus, nëse Gosens luan si Gosens, Interi nuk do të humbasë shumë në të majtë”.

“Unë shikoj Bastonin i cili mund të bëhet një mbrojtës i madh, por ai duhet ta bëjë këtë. Duhet të jetë një sezon i rëndësishëm për të”.

Reklama

“Roma? Dybala është një blerje e shkëlqyer, teknike dhe jo vetëm emocionale. Më pëlqen shumë kjo Romë, sepse ata janë të përkushtuar ndaj lojës dhe kanë blerë lojtarë që mund ta mbështesin atë, si Matic dhe Wijnaldum, të cilët sjellin forcë dhe ekuilibër”.

Reklama

“Mourinho është trajneri ideal për të zbutur rrezikun. Ai ka përvojë. Dhe në këtë ekip, shpresoj që Zaniolo të vazhdojë të përmirësohet”, përfundoi trajneri italian.

Ndryshe, Milani përfundoi vetëm dy pikë përpara rivalëve, Interit, sezonin e kaluar për të siguruar Scudetton e tyre të parë në një dekadë, dhe ata do të duhet të luftojnë fort për të mbrojtur titullin e tyre pas përforcimit të Interit, Juventusit dhe Romës. /Telegrafi/

Reklama