Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, po vazhdon të jetë një nga emrat më të përfolur. 

The Sun së fundmi ka shkruar se Rita erdhi nga një vend i vogël për t’u bërë yll, ajo u largua nga Kosova në fillim të viteve të nëntëdhjeta, kurse tani është njëra prej vajzave më të pasura në Angli.

Rita Ora në Prishtinë (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Këtë kohë ajo ka vizituar atdheun bashkë me nënën e saj, Vera Orën, me UNICEF, ku përveç fitimit të parave është bërë edhe humaniste.

Të gjitha lajmet nga Rita Ora Të gjitha lajmet nga Rita Ora

Prindërit e saj, Vera dhe Besniku ishin larguar nga Kosova kur Rita ishte njëvjeçare, atëherë kur diktatori i Serbisë, Slobodan Miloseviq po persekutonte shqiptarët në atë kohë – shkruan The Sun.

Rita Ora e lumtur dhe entuziaste që ndodhej me mision bamirësie në Kosovë (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

“Shkova në vendlindjen time me UNICEF-in, sepse nuk kisha qenë për një kohë – dhe nuk kisha qenë në ato vende që i vizitova, të cilat janë më keq nga që kam pritur. Vizitova shtëpi dhe shkova t’i shoh fëmijët që nuk kanë kurrfarë shkollimi – dhe nënat në moshë të re”.

View this post on Instagram

Im still thinking about a few weeks ago visiting my hometown Kosovo and witnessing first hand how incredible @unicef_uk have been in supporting the children of our future. Giving them hope and belief and even someone who checks in their children’s health is so comforting. I even wanted to give the children some toys and I can’t tell you how happy they were it brought a tear to my eye being able to put a smile on these children’s faces. As ambassador of my country Kosovo it is my duty to make sure I can do all I can to shine light on charities like @unicef_uk who work so hard to ensure the importance of a child’s life. With your help we can really do more all over the world to keep supporting our future and @unicef_uk thank you 💙

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on Apr 17, 2019 at 12:14pm PDT

“Dëshiroja të di çfarë bën UNICEF, sepse ndonjëherë nuk arrini që t’i shikoni rezultatet e sakta. Isha shumë e emocionuar kur e pashë atë gjendje, me të vërtetë isha e thyer dhe thosha ‘ndoshta unë jam shumë e bekuar që kam arritur për të ardhur në Britani dhe të bëja ëndrrat e mija realitet ëndrrat e prindërve të mi’”, thotë më tutje artistja shqiptare.

Përndryshe, Rita ua ka blerë një shtëpi prindërve të saj në Kosovë që ta kenës sa herë që ata dëshirojnë të vijnë këtu për t’i vizituar të afërmit e tyre. /Telegrafi/